Ako ich nepoznáte: Turista Valentín Majerčák miluje hory

Parajumpers sale Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale http://www.canadagooseoutlets.be

Ako ich nepoznáte: Turista Valentín Majerčák miluje hory

Počas jesene nastúpil vo všetkých zápasoch bez striedania a svoju „železnú“ vôľu si cibrí náročnými túrami v horách. Tam sa rodí jeho sila bojovať s nepriaznivými podmienkami a odhodlanie dostať sa do cieľa cestami – necestami. Seriál osobností nášho klubu dnes obohatí milovník prírody a vášnivý cestovateľ a turista VALENTÍN MAJERČÁK.

Otec pochádza z Tatier, mama z Kremnice. Už to ma predurčuje ku vzťahu k prírode. Odmalička som s rodičmi behal po horách a láska k nim mi zostala dodnes. Kde inde by ste chceli nájsť toľko voľnosti a slobody? Navyše, som veriaci a tak tú krásu vôkol vnímam aj ako dielo Božie,“ hovorí Valentín Majerčák. „Prísť na vrchol nejakej hory alebo do cieľa nejakej túry je pre mňa obovským zdrojom vnútornej sily. Niekedy len tak sedím a v tichu pozerám okolo seba.“

Na cestách čaká nemálo nástrah. Od zmien počasia až po neočakávané strety – napríklad s medveďom. „Nie, ešte som sa s ním nestretol, ale keď som bol dieťa, raz sme našli počas túry v Malej Fatre stopy a potom sme menili trasu. Pre istotu sme si spievali a boli hluční, aby sme dali neželanému návštevníkovi niekde v okolí na známosť, že sme tu. Dopadlo to dobre,“ vydýchol si „Valo“, ako znie prezývka Valentína Majerčáka a s úsmevom dodal: „Možno mi zostal strach z medveďov z ranného detstva. Keď som prespával u babky a nechcel som večer zaspať, povedala mi – „ak nebudeš spať, príde si po teba medveď“. Vedel som, že v okolí sa ich potuluje dosť. Fungovalo to (smiech).“

Zdolanou métou, na ktorú je „Valo“ právom hrdý, je tohtoročný výstup na Slavkovský štít. Vrchol dosahuje výšku 2452 metrov nad morom, Majerčák zdolal tento štít vo Vysokých Tatrách nad Smokovcom počas leta s priateľmi. „Tento výstup si cením najviac. Bola to náročná túra, okolo nás nebol žiadny ďalší turista. Toto bola skutočná skúška. Bola zima, museli sme šlapať po snehu do kopca v mačkách, ale dokráčali sme na vrchol. Tam sme sa zdržali len asi desať minút. Bolo asi – 20, pocitovo ešte o nejakých desať stupňov chladnejšie, možno -30. A potom, pred horami je treba mať rešpekt. Urobili sme si foto a ponáhľali sme sa dole. V Tatrách nikdy neviete ako rýchlo sa zmení počasie. Stálo to za to,“ spomína Valentín Majerčák.

V petržalskej kabíne zatiaľ nasledovníkov nenašiel, aj keď: „Niečo sme mali dohodnuté počas roka s Dávidom Kondrlíkom, no nakoniec z toho vzišlo, možno sa podarí na druhý pokus. To s Ferom Ládym sme dali niekoľkokrát cykloturistiku v okolí Bratislavy a dúfam, že v tom budeme pokračovať.“ Zaujímalo nás, aké ďalšie výzvy čakajú nášho dobrodruha v nasledujúcom období. „Už asi 2-3 roky sa chystám na Gerlach, Ten chcem určite zdolať, možno už v budúcom roku.“ Núkala sa nám otázka, či bude ťažšie postúpiť s Petržalkou do 2. ligy alebo sa vyštverať na najvyšší vrch Tatier? „Tak to ste ma poriadne zakočili (smiech). Neviem. V horách to ľahké nebude, ale na ihrisku počas jari tiež nie… Kiežby to bolo jednoduchšie v bielo-čiernom drese a mohli sa tešiť spolu s nami aj fanúšikovia. V horách si to nejak už odmakám. Verím, že sa podarí jedno aj druhé,“ dodal na záver turista a milovník hôr Valentín Majerčák.

  

    

1 Komentár

  1. Endži

    Krásny článok a krásne vyznania, Valko. Takto ho poznáme aj my, najbližší – je plný pokory, úcty, dokáže (rozumne) zdolávať výzvy, má pevnú vôľu a ľudské srdce. Nech sa splnia obe méty v roku 2018! Hlavne nech si ty a celý tím v dobrom zdraví!

Napíšte komentár