Brankársky unikát Peter Sokol – seniorský debut v deň 16. narodenín!

Vstup mladých hráčov na seniorskú scénu stojí vždy za pozornosť. Obzvlášť, ak ide o 16-ročného futbalistu, špeciálne o brankára a navyše debut absolvuje v prvý deň života, kedy mu to futbalové normy vôbec dovoľujú. Svedkami takéhoto momentu sme boli v domácom stretnutí Petržalky proti FK Vajnory, kedy sa v 55. minúte postavil medzi žrde PETER SOKOL. Vekom gólman U17 absolvoval seniorský debut v deň svojich 16. narodenín! Skôr to už jednoducho ani nešlo!

Prežívam úžasné pocity. Úprimne, ešte pred zápasom som nevedel o tom, že by som mal zasiahnuť do stretnutia. Asistent trénera Dominik Tóth mi volal deň pred zápasom a podľa jeho slov som mal ísť na lavičku. O tom, že zasiahnem do hry som sa dozvedel v polčasovej prestávke. Trošku sa mi rozbúšilo srdiečko, ale ja som pokojný aj v takýchto momentoch, vovnútri ma to veľmi potešilo. Chcel by som sa poďakovať trénerom, manažérovi Kalinovi a celému klubu za tento deň a šancu okúsiť aké je to stáť v bránke Petržalky v majstrovskom zápase,“ povedal krátko po stretnutí vekom chlapec, výzorom, vyžarovaním a nadhľadom však už chlap súci do seniorskej bránky – narodeninový oslávenec – 16-ročný Peter Sokol.

Bude to znieť neuveriteľne, ale s A-tímom absolvoval zimnú prípravu a tréningový proces ako 15-ročný brankár. A nebol iba do počtu. Bola to cenná skúsenosť, počas zimy som odchytal aj nejaké minúty v prípravných zápasoch, ale teraz to bolo o niečom inom. Predsalen, proti Vajnorom to bol súťažný zápas a bolo tu viac ako tisíc divákov. Užil som si to.“

Hneď po jeho príchode medzi žrde v 55. minúte, kedy vystriedal Milana Valašika, zareagoval hlásateľ Ferko Štamberský a novicovi v bráne zagratuloval k debutu a k 16. narodeninám. Potlesk zaplnených tribún, to ešte Peter Sokol počas svojej kariéry dovtedy určite nezažil. „To máte pravdu (smiech). Zaregistroval som to, nabehli mi zimomriavky po celom tele a ďakujem aj fanúšikom za takéto milé prijatie. Sú to najlepší fanúšikova na Slovensku. Určite na tento moment nikdy nezabudnem.“

Hráči pomohli nováčikovi v bránke najviac ako sa dalo. Do priestoru medzi žrde nedovolili zamieriť ani jednému futbalistovi FK Vajnory. Peter Sokol si tak bude musieť na chvíľu, kedy predvedie niečo zo svojho brankárskeho umenia divákom, počkať. Ak by som pomohol nejakým kvalitným zákrokom, určite by som bol pre mužstvo osožnejší, ale vyhrali sme, máme tri body a to je to najdôležitejšie,“ komentoval dianie na ihrisku debutant Sokol a smerom k zotrvaniu v A-tíme v súvislosti s eventuálnym postupom tímu do 2. ligy dodal: Ja si rád kladiem nové ciele, mám rád výzvy. Ak by na to prišlo, trúfal by som si byť dvojkou alebo trojkou a neskôr v budúcnosti zabojovať aj o post jednotky. Konkrétne som sa s nikým na túto tému doteraz nerozprával, ale v prvom rade – vekom patrím do 17-ky a už nomináciu do tímu U19 považujem za významný krok dopredu. Predsalen, nastupujú tu o dva roky starší hráči a už táto súťaž je pre mňa veľká škola. Prípadné štarty v A-tíme by som vnímal ako mimoriadne bonusy navyše.“

16. narodeniny a debut v seniorskom futbale v tíme lídra 3. ligy. Čo k tomu dodať? Bolo to príjemné. V šatni mi všetci zagratulovali. Moje narodeniny, prvý zápas za Áčko, dá sa povedať, že duel s Vajnormi bol pre mňa doteraz najkrajším futbalovým zážitkom kariéry. Na tribúne boli rodičia, stará mama a mamina sestra s deťmi, o to krajšiu mám spomienku na tento pamätný deň,“ povedal po zápase Peter Sokol a smerom k zvyšku sezóny povedal:

Podľa výsledku posledného zápasu a podľa toho, čo chalani predvádzajú aj počas tréningov, nepochybujem o tom, že to v posledných troch dueloch zvládnu. Máme dvojbodový náskok na futbalistov z Rohožníka a tento súper sa stretne ešte vo vzájomnom dueli s béčkom Slovana. Bez ohľadu na to, pred nami sú posledné tri zápasy sezóny, verím, že ich zvládneme a po zápase posledného kola, kedy doma privítam Devínsku Novú Ves sa budeme môcť tešiť z postupu,“ dodal na záver mimoriadny talent petržalského futbalu Peter Sokol.

Najbližší krk môže urobiť spolu so spoluhráčmi už dnes (sobota 26.5.), kedy o 17:00 nastúpi tím trénera Borbélyho v zápase 28. kola na ihrisku PŠC Pezinok.