FC Petržalka – Slavoj Trebišov

FC Petržalka 5 - 3 Slavoj Trebišov
21 júla 2019 - 10:30FC Petržalka

V úvodnom zápase ročníka 2019/20 II. ligy zdolal tím trénera Dojčana Slavoj Trebišov 5:3. Prvý hetrik v prvom zápase zaznamenal Ladislav Almási, skvelý výkon korunoval dvomi gólmi kapitán Juraj Piroska.

Po letnej prestávke a príprave vstúpila FC Petržalka do nového ročníka II. ligy domácim zápasom proti Trebišovu. Súťaž bude mať po problémoch niektorých tímov 16 účastníkov ako minulý rok. Okrem vypadávajúcich Odevy Lipany, Interu Bratislava a Tatrana Prešov neuvidíme v novom ročníku ani Lokomotívu Košice. Jej miesto zaujal Slavoj Trebišov. Nováčikmi sú kolektívy ŠK Slovan Bratislava B, FK Púchov, MFK Ružomberok B a FC Košice. Z najvyššej súťaže zostúpilo mužstvo Železiarne Podbrezová, čo znamená, že súťaž bude znovu kvalitná, zaujímavá a plná tradičných futbalových značiek z nedávnej či dávnejšej minulosti. Mužstvo Petržalky prešlo počas leta zmenami v kádri na lavičke i vo vedení klubu. Po piatich úspešných rokoch skončil na poste generálneho manažéra klubu Andrej Kalina. Bývalý hráč Petržalky, v ktorej farbách si zahral aj prvú ligu a po jej znovuobnovení pomáhal klubu na ihrisku i z pozície funkcionára. Zaslúžil sa o postup Petržalky až do II. najvyššej slovenskej futbalovej súťaže a v premiérovom ročníku sa ním zostavený tím umiestnil na peknom 8. mieste. Počas hráčskej kariéry na poste tvorcu hry ho zdobila famózna technika, prehľad v hre cit pre kombináciu a futbalové myslenie o krok vpred pred súpermi. Bohužiaľ ho v ďalšom rozvoji pribrzdili časté a rozsiahle zranenia, pre ktoré musel kopačky zavesiť na klinec. Napriek tomu ostane jeho meno nezmazateľne zapísané v novej histórii čiernobieleho klubu, ktorú začala písať jeden podvečer na Polygrafe partia nadšencov a srdciarov, bez ktorých by sme neboli tam kde sme teraz.

Zmena sa udiala aj v realizačnom tíme Petržalky. Novým trénerom sa stal bývalý výborný obranca Rimavskej Soboty, Nitry, či Senice, ktorý si vyskúšal pôsobenie v najvyššej i druhej najvyššej súťaži prišiel do Petržalky z MFK Skalica. Jeho asistentom bude naďalej ďalší bývalý výborný obranca Dominik Tóth, ktorý počas hráčskej kariéry prevyšoval svojimi výkonmi úroveň III. ligy v ktorej pôsobil. Potom ako doviedol Petržalku zo IV. ligy do III. ostal pri tíme ako asistent. Trénerom brankárov bude i naďalej Miroslav Mentel a vedúcim mužstva Karol Milko. V hráčskom kádri nastali pohyby oboma smermi. Z tímu odišli Erik Prekop do Hradca Králové, Jozef Sombat do Rakúska, Péter Nagy do Šamorína. Samuel Kozlovský sa vrátil do Slovana Bratislava. Martin Vician bol prijatý na prestížnu vysokú školu v USA na Harvard. V tíme nebude pokračovať ani brankár Matej Vozár. Hráčom ďakujeme za služby, ktoré odviedli pre náš klub a želáme veľa úspechov v ďalšej futbalovej kariére.

Novými posilami sú útočník Ladislav Almási zo Šamorína, stredopoliari Marcel Oravec a Róbert Richnák. Marcel Oravec hrával za Slovan Bratislava i FC Nitra a naposledy pôsobil v Rakúsku. Róbert Richnák prichádza zo Serede. Do obrany prišiel Šimon Kupec z Ružomberka, hoci uplynulú sezónu hral za KFC Komárno. Krátko pred súťažou posilnil čiernobielych aj anglický záložník z Podbrezovej Jesse Edge a trénera Dojčana presvedčil aj šikovný mladík Tomáš Nagy naposledy hráč Baníka Ostrava. V príprave sa v tíme ukázali i bývalý reprezentačný brankár Ľuboš Kamenár a stredopoliar Richard Lásik, ktorý je odchovancom Petržalky. V našom tíme ale zatiaľ pokračovať nebudú. Tím Trebišova sa posilnil o niektorých hráčov z Lokomotívy Košice, navyše u nich ďalej pokračuje bývalý reprezentačný kanonier Ján Novák, ktorý patrí k najväčším osobnostiam súťaže. Tréner Dojčan dal od začiatku šancu Kupcovi, Richnákovi, Edgeovi i Almásimu. Do zápasu zasiahol i Marcel Oravec. Takmer 1000 divákov videlo skvelý zápas s ôsmimi gólmi, výbornou hrou oboch tímov, šancami, vysokým tempom i férovými súbojmi. Na zápase boli prítomní napr. bývalý hráč Petržalky a slovenský reprezentant Ján Ďurica, Richard Lásik, či hráči, ktorí pred pár rokmi hrali za náš tím ako Pavel Majdák, Patrik Zahustel či Marek Neštrák.

FC Petržalka – Slavoj Trebišov 5:3 (2:2)

Góly: 15.,55.,78. Almási, 45., 65. Piroska – 35. Cicman, 42. Zsigmond, 81. Dos Santos Silva

FC Petržalka: Valach – Kosorin, Szöcs, Nemec, Kupec – Turčák, Richnák, Edge (46. Oravec), Gašparovič (57. Horník) – Piroska- Almási (90. Čerňanský)

Trebišov: Leško – Korijkov, Ilinjo, Dos Santos Silva, Begala, Zsigmond, Cicman (C), Hirjak, Chovan (69. Zajac), Novák (84. Tóth), Mihálik (79. Harvila)

V úvode novej sezóny 2019/20 privítala Petržalka vedená novým trénerom Jozefom Dojčanom Slavoj Trebišov na domácej pôde v Ovsišti. V úvode to skúšal hlavou Almási, brankára Leška ale nenachytal. V 8. minúte netrafil z dobrej pozície Almási bránu Slavoja. O štyri minúty pohrozil na opačnej strane strelou Novák. Frederik Valach jeho možnosť vyrazil. Zakrátko otvorila Petržalka skóre. Po nedorozumení v obrane Trebišova získal loptu Almási a strelou po zemi si otvoril gólový účet v Petržalke. Na opačnej strane mal dobrú šancu Hirjak. Po zákroku Valacha odkopol loptu do bezpečia v poslednej chvíli stopér Nemec. V 21. minúte pekne chytil Leško strelu Turčáka po zemi. O tri minúty bol na mieste po voleji rovnakého muža. V 26. minúte hlavičkoval do bočnej siete kapitán hostí Cicman. V 35. minúte Trebišov vyrovnal keď sa hlavou presadil Róbert Cicman. O sedem minút sa Slavoj ujal vedenia. Novákovu strelu ešte Valach skvele vyrazil na dorážku Zsigmonda bol ale prikrátky. 1:2. V závere polčasu vyrovnal na 2:2 presnou strelou k žrdi kapitán Petržalky Piroska. Po prvom dejstve tak svietil na tabuli nerozhodný výsledok 2:2.

V druhom dejstve pokračovali oba tímy v aktívnej hre a naďalej hrozili. V 49. minúte sa predieral Turčák, Leško ale ukryl loptu do rukavíc. Zakrátko mieril z priameho kopu nad kanonier Novák. V 54. minúte chytil Valach priamy kop Kevina Zsigmonda. O chvíľu sa Petržalka ujala vedenia. Na pravej strane zabojoval a potiahol loptu Turčák. Prihral Piroskovi, ktorý našiel centrom Almásiho a ten poslal Petržalku do vedenia 3:2. V 60. minúte chytil Frederik Valach ďalšiu Novákovu strelu. V 65. minúte sa Petržalka dostala do vedenia o dva góly. Presnou strelou sa prezentoval kapitán Juraj Piroska. 4:2. V 70. minúte Valach famźone vyrazil na roh prudkú hlavičku kapitána Trebišova Cicmana. Po krátkom ošetrení nášho brankára pokračovalo nevídané futbalové predstavenie. V 75. minúte vyrazil Leško Almásiho pokus, o tri minúty ale uzavrel Ladislav Almási, po doťuknutí za Leškov chrbát, svoj hetrik a upravil skóre na 5:2 pre Petržalku. V 81. minúte uzavrel na konečných 5:3 po peknej akcii Brazílčan Santos Silva. Záverečný pokus hostí kryl Valach a tak sa po záverečnom hvizde hlavného arbitra Bystríka Nemčeka tešili z víťazstva v prestrelke hráči Petržalky. Po stretnutí si hráči i tréner Dojčan vychutnali tradičnú „ďakovačku“ s fanúšikmi. Medzi fanúšikov prišiel i odchádzajúci manažér Andrej Kalina, ktorý dostal pred výkopom upomienkové predmety. Priaznivci Petržalky ďakovali Kalinovi za všetko čo pre klub odviedol a silné emócie z rozlúčky sa miešali vzduchom spolu s radosťou z prvej výhry v sezóne.

Zápas prvého kola bol gólovo nadštandartne bohatý. Oba tímy boli efektívne v zakončení, brankári Valach i Leško predviedli veľmi dobré zákroky ako i drobné zaváhania. V tíme hostí hýrili aktivitou a podkurovali našej defenzíve najmä útočník Ján Novák, šikovný Brazílčan Da Silva Santos ako i Roman Begala s Kevinom Zsigmondom. Kapitán Cicman bol z postu stopéra viackrát nebezpečný po ofenzívnych štandartných situáciach. Tri inkasované góly nie sú najlepšou vizitkou pre našu obranu. Na druhej strane efektivita vpredu je výborná pre ofenzívnych hráčov. Urastený Ladislav Almási sa uviedol v novom drese hetrikom. Bojoval vpredu, vyhrával hlavičkové súboje a bol hlavným strojcom trojbodového zisku Dojčanovho tímu. Skvele mu sekundoval kapitán Juraj Piroska, ktorý dal dva góly. Obrovské množstvo práce spravil dnes i Boris Turčák. Bojoval, vyhrával súboje a vypomáhal aj vzadu. Dobrý zápas odohrali i strední záložnici Edge a najmä striedajúci Oravec.

Hráči Petržalky ukázali mentálnu silu nezložili sa a dokázali nepriazniví vývoj otočiť. Trebišov podal napriek prehre konsolidovaný a kvalitný výkon za ktorý sa rozhodne nemusí hanbiť. Hráčom a realizačnému tímu gratulujeme k výhre i trom bodom do tabuľky. V 2. kole vycestuje náš tím v sobotu 27.7. 2019 o 17:30 na pôdu Partizána Bardejov. Veríme, že dnešné víťazstvo dodá chuť hráčom, aby dobre pracovali v tréningovom procese a potešili fanúšikov Petržalky peknou hrou i výsledkom aj v nasledujúcom kole.