FK Železiarne Podbrezová – FC Petržalka

FK Železiarne Podbrezová 2 - 0 FC Petržalka
06 sep 2019 - 17:00FK Železiarne Podbrezová

Po výhre nad Slovanom B cestovali v netradičnom čase v piatok futbalisti Petrržalky do Podbrezovej. V 8. kole II. ligy si zmerali sily s kolektívom FK Železiarne Podbrezová, ktorý minulý rok zostúpil z najvyššej súťaže. Tím z Horehronia vedie nový tréner Jozef Mores s asistnetmi Martinom Poljovkom, známym obrancom, ktorý dlhé roky hrával v najvyššej slovenskej súťaži napr. v drese Spartaka Trnava či Dukly Banská Bystrica. Druhým asistentom je bývalý obranca Petržalky Erik Havrila, ktorý bol schopný zahrať v strede i na kraji defenzívnej formácie. V minulosti bol kapitánom Podbrezovej bývalý hráč Petržalky Ivan Minčič. Tréner Jozef Dojčan nemohol počítať s dvojicou mládežníckych reprezentantov Frederik Valach a Ladislav Almási, ktorí hrali kvalifikačný zápas slovenskej reprezentácie do 21 rokov v Azerbajdžane. Do brány tak nastúpil mladý brankársky talent Peter Sokol. Jeho náhradníkom bol mladý Filip Krížik. Namiesto zraneného Róberta Richnáka nastúpil Denis Horník. Pri rozcvičke sa zranil Bruno Čerňanský, a tak ho nahradil nový člen kádra Petržalky Marcel Ondruš. Takmer 500 divákov, medzi ktorými nechýbala ani skupinka verných fanúšikov Petržalky videla priemerný zápas. Ten priniesol dva góly, ďalšie šance, prevahu domáceho kolektívu i iné pekné futbalové momenty.

FK Železiarne Podbrezová – FC Petržalka 2:0

Góly: 33. Mejiri, 90. Pastorek
Podbrezová: Macej – Viazanko , Mizerák, Otrísal, Mejri (80. Marcin), Šulc, Paraj, Hric, Špyrka, Pribula (66. Pastorek), Galčík
Petržalka: Sokol – Horník, Szöcs, Nemec, Kupec, Christina, Oravec, Gašparovič, Turčák, Piroska, Ondruš

Povzbudení výhrou v derby nad Slovanom B cestovali hráči Petržalky na zápas 8. kola II. ligy do Podbrezovej . V 6. minúte bol po zákroku Ondruša dlhšie ošetrovaný René Paraj. Hráč Petržalky bol navyše napomínaný žltou kartou. V 10. minúte mal dobrú šancu domáci Pribula. Peter Sokol ale jeho pokus skvele chytil. V 15. minúte mieril nad Sokolovu bránu Galčík. Zakrátko sa predieral kapitán Petržalky Juraj Piroska, Patrik Macej ale jeho snahu zmaril. V 23. minúte neplatil gól Pribulu pre ofsajd. O štyri minúty vystrelil nad aktívny Galčík. V 30. minúte vyrazil pokus Rolanda Galčíka z priameho kopu zázračným zákrokom brankár Petržalky Sokol. V 33. minúte sa Podbrezová ujala vedenia, keď na zadnej žrdi dorazil loptu do brány mladý český futbalista Nicolas Mejiri. Po prvom polčase tak Podbrezová zaslúžene viedla 1:0.

V druhom dejstve sa snažila Petržalka vyrovnať. V 51. minúte mal veľkú šancu Lukáš Gašparovič, jeho strelu v poslednej chvíli zblokoval domáci obranca Mizerák. Zakrátko hlavičkoval vedľa na opačnej strane Jakub Hric. Na druhej strane hracej plochy chytil brankár Macej slabú strelu Pirosku. V 60. minúte vyrazil Patrik Macej tvrdú strelu kapitána Petržalky Juraja Pirosku. V 67. minúte si obaja brankári pripísali po zákrou. Sokol chytil pokus Paraja a Patrik Macej strelu Turčáka. V 75. minúte si Peter Sokol poradil aj s pokusom Jozefa Špyrku. V 85. minúte mieril Špyrka z priameho kopu tesne nad bránu Petržalky. V samom závere zápasu hlavičkoval nepresne obranca Petržalky Jakub Nemec. Podbrezovčania nevyužitú šancu potrestali gólom na 2:0, keď sa po akcii striedajúceho Marcina presadil pohotovou dorážkou Pastorek. Po záverečnom hvizde hlavného rozhodcu Patrika Kmeca sa tak z víťazstva 2:0 tešila domáca Podbrezová.

V dnešnom zápase podala Petržalka slabší výkon. Citeľná bola strata Almásiho i Valacha, tímu navyše stále chýba zranený Jakub Kosorin. Do zoznamu zranených pribudol v rozcvičke pred zápasom aj Bruno Čerňanský a tak musel ísť na hrot Marcel Ondruš, ktorý hráva v obrane. Brankár Peter Sokol podržal Petržalku, predviedol dva výborné zákroky a za inkasované góly nemohol. Určitá neistota pri strelách z diaľky, ktoré kryl na dvakrát alebo vyrazil pred seba plynú z jeho mladého veku a faktu, že v mužskom futbale je nováčik a nie je zatiaľ vychytaný. Ako všetci mladí hráči, aj Peter Sokol potrebuje čas a priestor na získavanie skúseností, ktoré sa najlepšie nadobudnú v ťažkých zápasoch ako bol ten dnešný. Nech bola Petržalka v minulosti v akejkoľvek situácii na muža v bráne sa vždy dalo spoľahnúť. Či to boli v začiatkoch novovznikajúceho klubu Miroslav Filipko a Martin Vereš, neskôr Michal Droppa, Milan Valašík, Peter Gábriš či súčasný gólman Frederik Valach, alebo pred nimi brankárske opory ako Ľuboš Kamenár, Štefan Kollár, i miláčikovia fanúšikov Tomáš Jenčo a Juraj Čobej. Z hráčov v poli nemožno uprieť snahu Turčákovi, Christinovi Quintonovi i Gašparovičovi s Piroskom, ktorí mali naše najväčšie šance. Bolo ich však málo a brankára Maceja sme vážnejšie nepreverili.

V domácom tíme hrali výborne Erik Otrísal i aktívna dvojica Galčík a Mejiri, ktorý napriek kritike vlastných fanúšikov dal gól. V dobrom svetle sa ukázali aj striedajúci Pastorek i Marcin. Hoci zápas nemal vysoké tempo, Podbrezová hrala to, čo potrebovala, vytvorila si viac šancí, premenila ich a zaslúžene vyhrala. V najbližších stretnutiach musí Petržalka zlepšť svoju hru, inak jej hrozí prepad v tabuľke na priečky, ktoré sú v pásme zostupu. Navyše sme znovu neodohrali zápas na nulu vzadu. Najbližšie stretnutie odohráme už v stredu v Slovnaft Cupe.

V 3. kole v stredu 11.9. o 16:30 budeme hosťami na ihrisku FK Pata v Pate. Pevne veríme, že sa naši hráči z prehry rýchlo otrasú, vylepšia chyby a nedostatky z dnešného merania síl a po zodpovednej príprave v tréningovom procese potešia čiernobielych priaznivcov FC Petržalka výkonom i výsledkom, ktorý zabezpečí postup do ďalšieho kola.