ŠTK Šamorín – FC Petržalka

ŠTK Šamorín 2 - 1 FC Petržalka
11 aug 2019 - 10:30ŠTK Šamorín

V zápase 4. kola II. ligy podľahol tím trénera Dojčana FC ŠTK 1914 Šamorín 1:2. Hralo sa v Dunajskej Strede, gól FC Petržalka zaznamenal dve minúty pred koncom stretnutia Ladislav Almási z pokutového kopu.

Po domácom víťazstve nad Žilinou B sa hráči Petržalky stretli v 4. kole II. ligy s kolektívom FC ŠTK 1914 Šamorín. Zápas sa odohral v MOL Aréne v Dunajskej Strede, z dôvodu výmeny trávnika na ihrisku v Šamoríne. Šamorín je od novej sezóny farmou FK DAC 1904 Dunajská Streda a má aj dohodu o striedavom štarte s klubom zo Žitného ostrova. Špeciálny náboj mal dnešný súboj najmä pre dvojicu hráčov Ladislav Almási a Peter Nagy, ktorí ešte v minulej sezóne pôsobili v tíme svojho dnešného súpera. V kádri ŠTK sú dnes aj traja bývalí hráči Petržalky. Kapitán Vladimír Pončák, Jakub Čunta a Draško Matej Marič-Bjekič. V minulosti viedol ako tréner Šamorín športový riaditeľ Petržalky Vladimír Koník a zahrali si v ňom i viacerí bývalí hráči nášho klubu napr. Lukáš Čemba, Jakub Hrnčár, Ladislav Horvát, Balázs Borbély či Lukáš Hutta. Tréner Jozef Dojčan dal od začiatku šancu Denisovi Horníkovi namiesto Lukáša Gašparoviča. MOL Aréna do ktorej si našlo cestu vyše 1000 divákov videla zaujímavý zápas s tromi gólmi, dvomi jedenástkami, dvomi červenými kartami ako aj inými zaujímavými futbalovými okamihmi.

FC ŠTK 1914 Šamorín – FC Petržalka 2:1 (1:0)

Góly: 41., 84. Rymarenko (2. z 11m) – 88. Almási (z 11m)
ČK: 45. Piroska (FCP)

Šamorín: Száraz – Bednár (88. Čunta), Pončák , Valek, Šimčák, Nagy, Mezovský, Fuják (61. Pidruchnyi), Pančík, Rymarenko, Veselovský (72. Leginus)
Petržalka: Valach – Horník, Szöcs, Nemec, Kupec (76. Pochylý), Oravec (62. Čerňanský), Richnák (55. Gašparovič), Turčák, Kosorin, Piroska, Almási

Po víťazstve nad rezervou MŠK Žilina pokračovali seniori FC Petržalka v zápasom programe duelom proti Šamorínu. Ten sa odohral v 4. kole II. ligy v Dunajskej Strede. V 13. minúte vyrazil Valach reflexívne hlavičku domáceho kolektívu. Následne namieril vedľa z priameho kopu domáci Rymarenko. O tri minúty chytil Frederik Valach strelu Fujáka. Na opačnej strane sa dostal do šance Boris Turčák. Kapitán ŠTK Pončák jeho pokus najprv zablokoval a následne loptu ukryl do rukavíc brankár Szaráz. Na druhom konci ihriska vystrelil nad aktívny Vladimír Fuják. V 24. minúte chytil brankár Szaráz pokus Šimona Kupca. O tri minúty neskôr vyrazil aj strelu agilného Turčáka. V 36. minúte zakončil v páde Ľubomír Mezovský vedša brány Petržalky. Na opačnej strane zahodil tutovku Almási, keď trafil iba stred brány a v nej pripraveného Benjamína Szaráza. Potom mieril len tesne vedľa Valachovej svätyne opäť Vladimír Fuják. V 41. minúte sa Šamorín ujal vedenia, keď sa po individuálnom prieniku presadil presnou strelou Rymarenko. V závere polčasu videl z rúk hlavného rozhodcu zápasu Rastislava Jurenku červenú kartu kapitán Piroska, ktorý ostro kritizoval jeho verdikt. Červenú kartu dostal následne aj tréner brankárov Petržalky Miroslav Mentel a bol vykázaný z lavičky. Po prvom polčase tak Petržalka prehrávala 0:1 a dohrávala oslabená.

Napriek oslabeniu vstúpila Petržalka do druhého dejstva s cieľom vyrovnať. V 51. minúte chtyil Szaráz strelu Kosorína. V 55. minúte zazvonilo po Almásiho hlavičke brvno. Následne vyrazil Benjamín Szaráz rexlexívne hlavičku kanoniera Petržalky. Tri minúty nato tesne minul bránu Frederika Valacha svojou strelou Veselovský. V 62. minúte vystrelil vedľa aj striedajúc Gašparovič. v 73. minúte zabránil druhému gólu po strele ŠTK dobrým zákrokom Valach. V 77. minúte prestreli bránu Šamorína Turčák. O štyri minúty mieril tesne nad Dominik Veselovský. V 84. minúte ukázal po kontakte Pančíka s Turčákom v pokutovom území rozhodca Jurenka na biely bod. Nášho hráča ale nepotrestal ani žltou kartou. Rymarenko sa z penalty nemýlil a zvýšil na 2:0. V 88. minúte posúdil súboj Pončáka s Almásim hlavný arbiter ako nedovolený a vzhľadom na fakt, že k nemu došlo v pokutovom území Šamorína, nasledovala druhá penalta v zápase. Kapitán Šamorína nebol napomenutý žltou kartou. Ladislav Almási síce z penalty znížil ale bola to už len kozmetická úprava výsledku. Nič na tom nezmenila ani nepresná hlavička Jakuba Nemca v závere zápasu. Po záverečnom hvizde hlavného arbitra Rastislava Jurenku, ktorý si vyslúžil svojimi rozhodnutiami viackrát vlnu nevôle predovšetkým z tábora Petržalky sa tak z víťazstva tešili hráči ŠTK Šamorín.

Dnešný zápas rozhodli momenty. Hra bola vyrovnaná šance mali oba tímy. Obaja brankári predviedli pekné brankárske zákroky a za góly nemohli. Domácich potiahli ich skúsené opory. Kapitán Vladimír Pončák dirigoval obranu. V zálohe hral aktívne Vladimír Fuják. O oba góly sa postaral Rymarenko. Najlepším hráčom Šamorína i zápasu bol ale Ľubomír Mezovský. Z pre neho neobvyklej pozície pravého obrancu podnikal útočné výpady, vyhrával súboje bojoval a celkovo ukázal, že je veľkým univerzálom a bojovníkom. Náš tím sa oslabil vylúčením kapitána Juraja Pirosku. Juraj Piroska je skvelým futbalistom, ktorý prevyšuje ostatných najmä svojím myslením a čítaním hry, prihrávkami a celkovou organizáciou súčinnosti všetkých línií. Jeho emócie a časté diskusie s rozhdocami vyplývajú nielen z funkcie kapitána ale najmä z toho, že hru berie vážne a chce použiť všetky dostupné prostriedky k dosiahnutiu víťazstva. Rovnako ako to dnes urobili skúsení hráči Šamorína Pančík, Pončák či Mezovský. Umne kúskovali hru, Pančík vybojoval prísnu penaltu. Rovnako aj penalta na druhej strane by mohla byť považovaná za prísnu. Nemožno sa ale vyhovárať na arbitrov. Pokiaľ premeníme šance a budeme hrať vzadu zodpovedne, bojovať tak ako dnes a tvrdo pracovať na tréningoch výsledky sa dostavia. Futbal totiž vráti vždy presne toľko koľko mu odovzdáte. Pokiaľ ale nepremeníme šance akú mal dnes Almási nemôžeme byť úspešní. Aj tento moment nepremenenej šance ovplyvnil vývoj zápasu. Mladý útočník ako on sa musí naučiť zachovať chladnú hlavu. To všetko ale príde časom, pretože má veľký potenciál. Je pohyblivý, bojuje, dáva góly. V dnešnom zápase oživil hru príchod Lukáša Gašparoviča, dobre hral napriek prehre Šimon Kupec s Borisom Turčákom.

Napriek prehre vytlieskali fanúšikovia hráčov a ukázali im, že stoja za nimi v dobrom i zlom. Celý zápas ich hnali dopredu a vyrovnanie viselo na vlásku. Najbližší zápas odohrá Petržalka v stredu 14. 8. o 17:00 na ihrisku v Zvončíne. Vstúpime ním do nového ročníka Slovnaft cupu. Žreb nám pridelil kolektív FK Agropo Zvončín. Veríme, že dnešnú prehru hodia naši chlapci rýchlo za hlavu, že si chyby a nedostatky rozoberú v tréningovom procese a v pohári potešia priaznivcov peknou hrou i výsledkom, ktorý bude znamenať postup do ďalšieho kola.