Štatistiky A-mužstva - jeseň 2018/19: skvelé 6. miesto, kanonier Prekop, plná minutáž pre Valacha

Štatistiky A-mužstva – jeseň 2018/19: skvelé 6. miesto, kanonier Prekop, plná minutáž pre Valacha

Po úspešnej jeseni prichádza čas na bilancovanie a pohľad na účinkovanie našich tímov optikou čísiel a štatistík. Dnes začíname A-tímom seniorov, ktorí vybojovali v úlohe nováčika v II. lige skvelé 6. miesto, postupne dostanú priestor mládežnícke tímy a ženské družstvo FC Petržalka. Nie všetko je vo futbale merateľné výsledkami a tak sa k slovu dostanú prostredníctvom rozhovor aj tréneri jednotlivých tímov a zástupcovia klubu. Nakoniec, súťaže sú len v polovici a už teraz je jasné, že nás čaká mimoriadne zaujímavá jar. Štartujeme teda štatistikami A-mužstva, ktoré pod vedením tréner Borbélyho dosiahlo na jeseň 7 výhier, 5 remíz a 5 prehier so skóre 23:22.

Predštartovné obavy a pozitívnu energiu do žíl hráčov i fanúšikov vliali dve víťazstvá v úvodných dvoch kolách druhej ligy. Novozložené mužstvo pod vedením trénera Borbélyho dokázalo priviesť tri body z ihriska Lokomotívy a následne zdolalo doma žilinské béčko. Mužstvo sa usadilo v hornej tretine tabuľky a zostalo tam až do konca súťaže. Pozoruhodná bola séria ôsmich duelov bez prehry od 6. kola po 13. zápas v sezóne. Na keby sa futbal nehrá, ale chlapci mali na dosah bod na Interi a dva im ušli pri remíze 1:1 doma s Prešovom.

Opačnú sériu sme potiahli v závere. V posledných piatich zápasoch vybojovali naši chlapci len dve remízy a výsledkovo vybuchli len v oklieštenej zostave v poslednom kole v Žiline. Proti súperovi s polovicou hráčov s bohatými ligovými skúsenosťami zaknihovali prehru 0:5, no ani tá nezatieni skvelé jesenné výkony a v konečnom hodnotení priebežné 6. miesto.

MINÚTY – GÓLY – KARTY

V bráne sa na začiatku sezóny schyľovalo k súboju o jednotku medzi štyrmi gólmanmi, jeseň nakoniec odchytal reprezentant do 21 rokov Frederik Valach. Ako jediný z kádra nastúpil vo všetkých zápasoch a pripísal si na konto 1530 odohraných minút (17 zápasov bez striedania).

Vo všetkých zápasoch nastúpili ešte traja hráči. Boris Turčák (1466 minút), Lukáš Gašparovič (1310 minút) a možno pre niekoho prekvapujúco aj Martin Vician (724 minút). Žolík Borbélyho tímu má na konte len dva deväťdesiatminútové zápasy, no v ostatných vždy zasiahol do hry a so štyrmi gólmi sa stal druhým najlepším strelcom mužstva. Do zápasov zasiahlo spolu 19 hráčov, 18 hráčov v poli a 1 brankár.

Najlepším strelcom mužstva sa stal Erik Prekop. V štrnástich zápasoch, v ktorých nastúpil, nastrieľal sedem gólov a tak v priemere skóroval v každom druhom stretnutí. Po dvojici Prekop-Vician (spolu 11 gólov), nasleduje Peter Petráš s tromi gólmi, Boris Turčák má na konte dva góly (oba strelil v 1. a 2. kole), nasledujú štyria strelci po jednom góle (Sopúch, Iván, Kozlovský a Lády), jeden vlastný gól si strelil náš súper. Spolu 23 gólov v sieti súperov a 22 v našej sieti. Škoda posledného kola a päťka v Žiline. Aktívne skóre mohlo byť ešte výraznejšie.

Počas jesene inkasovalo naše mužstvo 36 žltých kariet a 1 červenú (Ďurek). Najčastejšie videli žlté napomenutie Piroska, Prekop a Kavoň (po 5 ŽK), bez napomenutia schádzali z ihriska hráči FC Petržalka v jedinom zápase, po stretnutí 17. kola v Žiline.