V derby s Interom remíza 1:1

Po prehre na pôde Šamorína čakalo hráčov Petržalky v 20. kole II. ligy ostro sledované bratislavské derby s FK Inter Bratislava.

Dobrou správou pre fanúšikov čiernobielych je dokončenie tribúny, ktorá rozšíri kapacitu štadióna v Ovsišti o ďalších 432 miest na sedenie. V minulosti mali oba tímy z hlavného mesta podobné osudy, keď padli do najnižších súťaží a museli sa opäť tvrdo predierať až do II. ligy. Oba tímy boli istí čas aj spojené, neskôr sa opäť rozdelili na dva samostatné celky. Hráčov, ktorí obliekali dresy oboch klubov je obrovský počet. Do súčasného kádra Petržalky prišiel z Interu kanonier Erik Prekop a aj bývalý legendárny hráč Peter Petráš. Žltočiernu minulosť má aj tréner brankárov Petržalky Miroslav Mentel. V Petržalke pôsobil v minulosti hráč Interu Vojtech Tóth ako i tréner brankárov Štefan Kollár. Krátko sa v našom drese ukázal aj brankár Libor Hrdlička. Tréner Petržalky Balázs Borbély s asistentom Dominikom Tóthom dali dôveru rovnakej jedenástke ako proti Šamorínu s jedinou zmenou, keď Boris Turčák nahradil kapitána Juraja Pirosku, ktorý zasiahol do stretnutia v priebehu druhej časti hry. Kapitánom Petržalky bol dnes Lukáš Gašparovič.

Asi 1500 prítomných divákov videlo zápas dvoch rozdielnych polčasov, niekoľko dobrých šancí na oboch stranách, dva góly, premenenú penaltu, aj iné pekná futbalové momenty. Hlavným rozhodcom dnešného zápasu bol bývalý futbalista Podbrezovej Erik Gemzický. Vo výbornej atmosfére si klub uctil svoje dve legendy, Fera Hečka, ktorý odišiel do Rakúska a hlásateľa Františka Štamberského, ktorý sa dožil 93 rokov. Ferovi Hečkovi srdečne ďakujeme za služby, ktoré odviedol pre náš klub, je skutočnou ikonou, obľúbencom fanúšikov, srdciarom a vynikajúcim hráčom i človekom. Oslávencovi Františkovi Štamberskému želáme najmä pevné zdravie a ešte mnoho odkomentovaných zápasov na štadióne Petržalky, ktorý by bez jeho hlasu nebol tým, čím je. Na derby sa prišli pozrieť napr. bývalí ligoví hráči Milan Kusalík či Samuel Slovák, ako i bývalý tréner Petržalky Alexander Zachariáš.

FC Petržalka – FK Inter Bratislava 1:1 (0:1)

Góly: 20. Issa- 79. Piroska (z11m)

FC Petržalka: Valach – Kosorin, Szöcs, Horník, Nemec – Sombat (66. Piroska), Nagy, Gašparovič, Kozlovský, Turčák (55. Vician) – Prekop
Inter Bratislava: Hrdlička – Tóth (79. Vlček), Šalata, Bilić, Pavlović, Marie (57. Labuda), Takács (86. Kochan), Issa, Ekangamene, Christina, Šulc

Po porážke v Šamoríne odohrali futbalisti FC Petržalka domáce derby proti Interu Bratislava. Po úvodnom choreu v čiernobielych farbách a malej pyrotechnickej vložke sa dlho na ihrisku nič nedialo. V 11. minúte nezakončil optimálne Prekop a Hrdlička jeho pokus kryl. V 20. minúte udreli hostia. Po nedôraze na ľavej strane obrany Petržalky a peknej kombinácii zakončil strelou povedľa Valacha svoj nájazd nigérijský legionár Usman Adekunle Issa. V 24. minúte hlavičkoval vedľa Hrdličkovej brány stopér Ladislav Szöcs. V 39. minúte mal obrovskú šancu hráč Interu Ronald Takács. Jeho strela len o centimetre minula Valachovu bránu. Po nezáživnom prvom polčase v ktorom bol Inter lepší najmä kombinačne tak Petržalka prehrávala najtesnejšie 0:1.

Do druhého dejstva vstúpila Petržalka aktívnejšie. V úvode chytil Hrdlička Horníkov hlavičkový pokus. O päť minút vystreli nebezpečne na opačnej strane hosťujúci Damien Clement Marie. Pozorný Valach chytil jeho strelu. V 61. minúte mieril po odrazenej lopte vysoko nad Samuel Kozlovský. Na opačnej strane hlavičkoval v dobrej pozícii nad striedajúci Andrej Labuda z družstva Interu. Potom hlavičkoval nepresne aj kanonier Petržalky Prekop a neujala sa ani následná strela Andreja Labudu. V 66. minúte poslal tréner Borbély na ihrisko Juraja Pirosku a Petržalka zvýšila obrátky V 71. minúte sa zavesil do vzduchu krásne stopér Szöcs. Libor Hrdlička jeho pokus fantasticky vyrazil. Dorážajúci Horník bránu Interu v ťažkej pozícii minul. V 75. minúte si po prieniku Erika Prekopa a následnom kontakte s obrancom žltočiernych pýtali hráči Petržalky penaltu. Hlavný rozhodca Erik Gemzický tento zákrok ako penaltový neposúdil. V 79. minúte po faule na Kozlovského ale ukázal na biely bod. Z penalty s istotou vyrovnal Juraj Piroska. Tribúny v závere burácali a hnali Petržalku za vedúcim gólom. V 83. minúte mieril Prekop delovkou len do spojnice bránky Interu. Následne chytil Libor Hrdlička aj Horníkovu strelu. V závere nerozhodol o výhre Petržalky hlavou Nagy a keďže svoju šancu nepremenil ani Szöcs, zápas sa skončil remízou 1:1.

V dnešnom stretnutí odohrala Petržalka dva rozdielne polčasy. V prvom dejstve bol Inter lepší, kombinoval vyhrával osobné súboje a najmä po osi Šulc – Issa viackrát pohrozil našej obrane. Vzadu bol istotou pre hostí najmä urastený stopér Tomáš Šaláta. V druhom polčase sa hra zlepšila a najmä príchodom Juraja Pirosku dostala myšlienku, prišli pekné kombinácie i šance. Aktivitou hýril najmä Erik Prekop. V strede hral veľmi dobre Lukáš Gašparovič, ktorý zvádzal súboje s hráčom Interu Quintonom Cristinom. Ofenzívne chúťky mal viackrát aj Jakub Kosorín. Aj obaja gólmani podržali svoje mužstvá. Vzhľadom na priebeh je remíza spravodlivá, aj keď v derby zápase chutí víťazstvo sladšie. Našim hráčom nemožno uprieť snahu, ukázali vôľu i charakter a podarilo sa im vyrovnať. Na druhej strane prvý polčas bol z našej strany slabý, najmä z dôvodu nedôrazu v súbojoch nervozity a istej nechute do hry.

Diváci vytvorili opäť fantastickú atmosféru. Derby zápasy sú jedinečné všade na svete, zvlášť keď sa jedná o mestské derby. Ďaleko presahuje obyčajný zápas a ostáva v pamäti fanúšikov i futbalovej verejnosti ešte dlhú dobu. Je škoda, že to dnešné neprinieslo o niečo viacej vzruchu. Hráčom ďakujeme za predvedený výkon i za bod do tabuľky. Najbližšie stretnutie odohrá Petržalka v piatok 29.3. 2019 o 18:00 na ihrisku v Žiari nad Hronom. Naším súperom bude líder tabuľky FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa. Veríme, že sa hráči v súčinnosti s členmi realizačného tímu v tréningoch dobre pripravia a podajú výkon, s ktorým budú spokojní oni aj ich verní fanúšikovia, ktorým v žilách koluje čiernobiela krv.