V premiére víťazstvo 2:1 na ihrisku Lokomotívy Košice

Po necelom mesiaci od konca III. ligy Bratislava, oslavách postupu a príprave na novú sezónu začala FC Petržalka svoju druholigovú púť. Na úvodný zápas vycestovali zverenci trénera Borbélyho do Družstevnej pri Hornáde, kde si zmerali sily s tradičným slovenským klubom FC Lokomotíva Košice. Káder prešiel pred novou sezónou obmenou. Kabínu opustilo devät hráčov. Brankár Daniel Kastl, hráči Dávid Marko, Ivan Minčič, Jakub Hrnčár, Lukáš Hutta, Marko Vizváry, Valentín Majerčák, Dávid Kondrlík a obľúbený Španiel Tino Miguez. Spomínaným hráčom srdečne ďakujeme za služby, ktoré odviedli pre náš klub a želáme im veľa šťastia v ďalšej futbalovej kariére. Ich mená budú navždy spojené s historickým postupom do druhej ligy. Rovnako ako mená všetkých tých, ktorí spoločne dotiahli Petržalku na prah druhej ligy. Od novej sezóny pribudli do nášho tímu siedmi noví hráči. Brankár Frederik Valach a hráči Martin Vician, Jakub Nemec, Erik Prekop, Martin Privrel, Samuel Ďurek a Alex Iván. V základnej zostave Petržalky sa objavilo hneď päť nových hráčov. Brankár Frederik Valach, obrancovia Samuel Ďurek, Martin Privrel a Jakub Nemec ako i útočník Erik Prekop. Z lavičky do stretnutia naskočili Martin Vician a Alex Iván. 700 divákov na štadióne v Družstevnej pri Hornáde, kde hráva Lokomotíva domáce zápasy videlo výborný zápas z oboch strán s množstvom šancí, troma gólmi, povzbudzovaním oboch fanúšikovských táborov ako aj iné pekné futbalové momenty.

FC Lokomotíva Košice – FC Petržalka 1:2 (1:1)

Góly: 28. Karaš – 11. Prekop, 59. Turčák

Lokomotíva Košice: Fabíni – Grohoľ – Kolek (83. Bardetskyi), Tóth (77. Novotný), Karaš, Zajac, Pavúk, Kuľha, Harvila, Jano, Hovančík

Petržalka: Valach – Ďurek, Privrel, Sopúch, Nemec – Lády (46. Vician), Kavoň, Gašparovič (89. Vecsei), Turčák – Piroska – Prekop (78. Iván)

V úvodnom kole nového ročníka II. ligy cestovali futbalisti FC Petržalka do Družstevnej pri Hornáde, kde si zmerali sily s ambicióznym kolektívom FC Lokomotíva Košice. Stretnutie, ktoré sledoval aj bývalý výborný hráč Petržalky či Prešova Anton Šoltis, ktorý momentálne trénuje prvoligové Michalovce, začalo minútou ticha za nedávno zosnulého kanoniera Juraja Halenára. Ako prví pohrozili domáci. V 9. minúte Kolek minul Valachovu svätyňu. Následne udrela Petržalka. Po centri Pirosku z pravej strany sa presadil hlavou Erik Prekop. Pri svojom debute si tak pripísal prvý gól v našom drese. V 16. minúte vystrelil domáci Patrik Zajac. Valach jeho strelu zneškodnil. Zakrátko chcel nášho brankára prelobovať kanonier domácich Róbert Jano. Lopta mu nesadla a skončila vo Valachovych rukaviciach. V 25. minúte prestrelil bránu Petržalky po odrazenej lopte Kamil Karaš. Ten istý hráč ale vyrovnal v 28. minúte, keď dorazil loptu za Valachov chrbát. Potom vystrelil slabo Petržalčan Turčák. Fabíny jeho strelu poľahky kryl. V 32. minúte chytil gólman Petržalky aj šancu Grohoľa. V 41. minúte zazvonil center agilného Patrika Zajaca na brvno brány hostí. Po prvom polčase tak držala Petržalka dobrý výsledok 1:1.

Do druhého dejstva vymenil Ládyho Martin Vician. Lukáš Gašparovič sa posunul na krídlo.v 47. minúte práve Lukáš Gašparovič prestrelil domácu bránu. Na druhej strane si rovnako počínal o čosi neskôr Michal Grohoľ. V 58. minúte vyhral súboj Kavoň. Posunul Piroskovi, ktorý krásnou prihrávkou našiel Turčáka. Ten si poradil s domácim obrancom a umiestnenou krížnou strelou poslal Petržalku do vedenia 2:1. V 62. minúte mohol zvýšiť Piroska, ktorého strela len tesne minula bránu domáceho kolektívu. V 66. minúte podržal Petržalku brankár Valach, keď vyrazil Grohoľovu hlavičku. V 86. minúte mal stopercentnú šancu domáci Zajac. Jeho strelu ale famóznym reflexívnym zákrokom zneškodnil Frederik Valach a zachránil tak pre Petržalku mimoriadne cenné víťazstvo 2:1.

Dnešný zápas ukázal našim futbalistom rozdiel medzi súťažami, ako i rozdiel medzi prípravou a súťažným stretnutím o ligové body. Najmä v prvom polčase bol súper lepší, mal šance a tlačil naše mužstvo. V druhom dejstve sa hra vyrovnala a nakoniec sa nám zásluhou skvelého Valacha podarilo získať prvé body. Pre väčšinu hráčov ako aj členov realizačného tímu je to nová skúsenosť.

Víťazstvo je pozitívnym psychickým impulzom pre mužstvo ako aj odrazom výsledkov tvrdej práce členov realizačného tímu pri príprave tréningového procesu, ako aj dobrá práca vedenia pri získavaní posíl. Nový útočník Erik Prekop sa uviedol gólom a napriek mladému veku si na ihrisku počínal skúsene vedel si zakryť loptu nebál sa súbojov a bol platný pre mužstvo. Obrana hrajúca v novom zložení mala v prvom polčase veľa práce najmä s pohyblivým Patrikom Zajacom. Nakoniec sa ale celému tímu podarilo ubrániť víťazstvo. Veľkú zásluhu má na tom brankár Frederik Valach. Svojimi zákrokmi držal tím v hre, ukázal odvahu a viackrát správnym vybehnutím zmaril šancu domácich. Veľmi dobre zahral aj Juraj Piroska, ktorý mal zásluhu na oboch góloch. Sekundovali mu Turčák z Gašparovičom. Vzadu si dobre počínali najmä krajní obrancovia Samuel Ďurek a Jakub Nemec.

Súhra obrany resp. zostava ako taká sa prvé kolá bude ešte dávať dokopy a zohrávať. Z domáceho kolektívu vynikali kapitán Patrik Zajac, stredopoliar Kamil Karaš, Juraj Hovančík, ktorý neprehral takmer žaden osobný či hlavičkový súboj ako i snaživý Michal Grohoľ. Hráčom a realizačnému tímu blahoželáme k úvodnému trojbodovému zápisu do tabuľky. Veríme, že táto výhra dodá chuť do ďalšej tvrdej práce na zlepšení individuálnych herných, psychických a iných atribútov jednotlivých hráčov ale aj tímu ako celku.

Fanúšikovia Petržalky, ktorí merali dlhú cestu a povzbudzovali svoje mužstvo odchádzali spokojní. Domáci priaznivci Lokomotívy Košice rovnako neustále hnali hlasivkami svoj tím dopredu a postarali sa o výbornú futbalovú atmosféru. Najbližšie sa Petržalka predstaví na domácom trávniku v Ovsišti. V 2. kole II. ligy privítame v nedeľu 29.7.2018 o 10:30 kolektív MŠK Žilina B. Sme presvedčení, že naši futbalisti urobia znovu všetko čo je v ich silách, aby potešili svojich priaznivcov atraktívnou hrou i priaznivým výsledkom, proti súperovi zvučného mena, klubu, ktorý dlhodobo patrí medzi absolútnu slovenskú špičku a dáva príležitosť najmä talentovaným mladým futbalistom.