Víťazstvo 2:0 nad Liptovským Mikulášom, rozhodla efektivita a srdce

Po remíze v ďalekom Trebišove čakala na Petržalku ďalšia v poradí už ôsma druholigová skúška. V domácom prostredí hostil náš tím kolektív MFK Tatran Liptovský Mikuláš, ktorý má v tejto sezóne doposiaľ viac ako solídnu formu. Petržalka v týždni dotiahla prestupy Samuela Kozlovského zo Slovana Bratislava a Olivera Morócza, ktorý sa s tímom pripravoval už v lete. Naopak do Mostu pri Bratislave, ktorému strelil minulú sezónu exportný gól, odchádza Ladislav Horvát. Ladislavovi Horvátovi srdečne ďakujeme za služby, ktoré odviedol pre náš klub a želáme veľa štastia v ďalšej futbalovej kariére. Tréner Borbély sa musel zaobísť bez zranenej trojice Peter Sopúch, Patrik Kavoň a Alex Iván. Naopak, do zápasu zasiahol uzdravený Erik Prekop, ako i nový hráč Samuel Kozlovský. V základnej zostave sa objavili Martin Vician a Bruno Čerňanský. Na lavičke ostal František Lády, ktorý na pár minút zasiahol do stretnutia v jeho závere. Fero Hečko a zatiaľ ani Oliver Morócz do stretnutia nezasiahli. Tisícka divákov videla výborný zápas, ktorý priniesol dva góly, množstvo šancí i vzruchu na oboch stranách, prevahu hostí na lopte ako i hrdinskú obranu čiernobielych.

FC Petržalka – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:0 (1:0)

Góly: 33. Vician 76. Prekop

FC Petržalka: Valach – Ďurek, Vecsei, Nemec, Kozlovský – Vician (81. Privrel), Petráš, Gašparovič – Piroska – Turčák (89. Lády), Čerňanský (46. Prekop)

MFK Tatran Liptovský Mikuláš: Gábriš – Očenáš, Janec, Gerát (67. Lišivka), Staš (75. Kačerik), Kotora, Čery, Laura (83. Trotcenko), Bartoš, Andrić, Kucharčík

Cennú remízu z ihriska súpera chceli futbalisti FC Petržalka potvrdiť v domácom prostredí. Do Ovsišťa pricestoval v 8. kole II. ligy kolektív MFK Tatran Liptovský Mikuláš, vedený skúseným trénerom Štefanom Zaťkom. V úvode boli aktívnejší hostia, ale zo štandartiek, ktoré si vypracovali v blízkosti pokutového územia Petržalky sa do vážnejšej šance nedostali. V 17. minúte hlavičkoval po centri Ďureka nad Martin Vician. V 28. minúte vyrazil brankár Tatrana Gábriš do bezpečia strieľaný center Turčáka. V 32. minúte netrafil Valachovu bránu strelou Ivan Kotora. O minútu sa ujala vedenia Petržalka. Po centri Turčáka z pravej strany sa hlavou presadil Martin Vician. 1:0 pre domácich. V 41. minúte zblokoval v poslednej chvíli pokus hostí obetavým sklzom Jakub Nemec. Následne zneškodnil Gábriš šancu Gašparoviča a na druhej strane mieril tesne nad hosťujúci Gerát. Po prvom polčase tak viedla Petržalka 1:0.

Do druhého dejstva vymenil Bruna Čerňanského Erik Prekop. Mikuláš naďalej tlačil a bol aktívny, držal loptu, jeho hráči vyhrávali osobné súboje. V 51. minúte minul Gábrišovu svätyňu z priameho kopu Vician. O tri minúty najskôr zblokovali Petržalčania strelu Richarda Bartoša. Po následnom rohu odkopol z bránkovej čiary loptu kapitán Juraj Piroska. O dve minúty ešte nemieril presne kapitán hostí Dragan Andrič. V 64. minúte hlavičkoval vedľa aktívny Martin Vician. O štyri minúty to neúspešne skúšal Boris Turčák. V 74. minúte mieril z dobrej pozíce vysoko nad agilný Kotora a následne trafili hostia spojnicu. V 76. minúte to ale Petržalke vyšlo. Po prihrávke Gašparoviča prekonal Gábriša kanonier Erik Prekop. 2:0 pre Petržalku. V 79. minúte ešte trafil žrď najaktívnejší hráč Liptovského Mikuláša Ivan Kotora. Do konca zápasu sa už skóre nezmenilo a tak si Petržalka pripísala cenné a vydreté víťazstvo 2:0. Dnešné stretnutie malo pre Petržalku neobvyklý priebeh. Hostia z Liptova totiž držali lotpu, dobre kombinovali, vyhrávali osobné súboje a nepustili Petržalku do hry. Naši futbalisti boli ale efektívni v zakončení, na rozdiel od Tatrana svoje šance premenili a napokon zvíťazili.

Celé mužtvo nechalo na ihrisku všetko. Hráči ukázali nezlomnú vôlu bojovnosť i srdce. A hoci dobre pripravené mužstvo hostí viackrát podkúrilo našej obrane, vďaka niekoľkým skvelým zásahom a s dávkou šťastia sa nám podarilo ubrániť čisté konto. Celá obrana hrala veľmi obetavo. Nový hráč Samuel Kozlovský do nej zapadol dobre a podal veľmi slušný výkon pri svojom debute v čiernobielom drese. Obranu dirigoval Jakub Nemec, ktorému pomáhal stopérsky kolega Oliver Vecsei. Smerom dopredu odohrali výborný zápas Turčák Gašparovič i Prekop. Prví dvaja menovaní si pripísali po asistencii, Erik Prekop strelil ďalší dôležitý gól. Vyzdvihnúť však treba najmä obetavý výkon kapitána Juraja Pirosku, ktorý aj napriek dvom ošetrovaniam zápas dohral.

To isté platí aj o Martinovi Vicianovi. Mladý urastený stredopoliar skóroval, počas celého zápasu zvádzal tvrdé ale férové súboje s hráčmi hostí a mal zásadný podiel na dnešnom víťazstve. Liptovský Mikuláš bolo dosiaľ najlepšie mužstvo, proti ktorému Petržalka hrala. Tím, ktorý sa po minulé roky zachraňoval v II. lige ukázal zohratosť i kvalitu, zlyhal však v tom čo sa najviac počíta, koncovke. Futbal sa hrá na góly a tie dnes strelili len domáci hráči. Verní fanúšikovia Petržalky, ktorí opäť hnali hlasivkami svojich favoritov dopredu si po troch zápasoch bez víťazstva mohli znovu vychutnať tradičnú „ďakovačku“ s hráčmi. Hráčom a realizačnému tímu blahoželáme k víťazstvu i výkonu, ktorí a podali. Ukázali, že bojovnosť, nezlomnosť a srdce je to čo ich zdobí. Hrať pred plným hľadiskom je motivácia navyše nielen pre nich, ale i pre hráčov súpera. Najbližšie dve kolá odohráme na ihriskách súperov. V sobotu 15.9. 2018 o 16:00 sa predstavíme na ihrisku v Bardejove. Naším súperom bude kolektív Partizán Bardejov BŠK. Veríme, že dnešná výhra pozitívne namotivuje hráčov i členov realizačného tímu do ďalšej práce a aj v nasledujúcom zápase predvedú dobrú hru s priaznivým výsledkom, ktorý urobí radosť ich verným fanúšikom a podporovateľom klubu FC Petržalka.

Autor:Tomáš Emrich