Nie je to iba o futbale: náš klub sa rozhodol pomáhať tým, ktorí to potrebujú

PR články  -  12 Apr 2024

Klub FC Petržalka začína spoluprácu s OZ Brána do života. Hlavným cieľom je pomôcť ľudom, ktorí sa ocitli v núdzi, so zaradením do spoločnosti. Aj touto cestou sa tak snažíme poukázať na to, že futbal nie je len o výkonoch, ale aj o pomoci a hodnotách, ktoré klub dlhodobo preferuje.

Občianske združenie Brána do života vzniklo v roku 2000, o rok neskôr bol založený jeho prvý projekt - Krízové centrum pre obete domáceho násilia. Postupne sa pomoc Brány do života podľa potreby rozširovala a dnes disponuje aj ďalšími projektami ako Poradňa pre obete domáceho násilia či Domov na polceste  – Zariadenie núdzového bývania. OZ Brána do života sa nachádza na Medveďovej ulici č. 2, čo je neďaleko nášho štadióna.

Filozofiou Domova na polceste je poskytnúť sociálnu službu fyzickej osobe v nepriaznivej sociálnej situácii. Táto osoba tu môže nájsť príležitosť na lepší štart do života vo forme ubytovania na určitý čas, sociálneho poradenstva či pomoci pri uplatňovaní práv. Ľuďom v ťažkých situáciách často pomáha najmä šport.

Touto cestou tak chceme v klube poukázať na dôležitosť pomoci ľudom, ktorí to potrebujú a zvýrazňovať tak podstatné ľudské hodnoty. „Keď naši klienti, napríklad abstinujúci závislí ľudia, odchádzajú z liečby, potrebujú režim. Z našich skúsenosti pomáha najmä šport a celkovo fyzická aktivita. Toto prepojenie so športom je krásne a možno prebudí aj tých posledných neaktívnych klientov,“ povedala riaditeľka Domova na polceste a Zariadenia núdzového bývania Mgr. Jana Bahulová.

Pomôcť sa dá viacerými spôsobmi. Klub sa rozhodol podať pomocnú ruku vytvorením finančnej zbierky počas domácich zápasov A-tímu a ďalších aktivít. Každý môže dobrovoľne prispieť do krabice na zbierku, ktorá bude umiestnená pri vchode areálu. Ďalšou možnosťou je materiálna pomoc, ktorej zbierka bude trvať celú jarnú časť. Ide o darovanie drogérie, kuchynských pomôcok, čistiacich prostriedkov, posteľnej bielizne či domácich spotrebičov, ako napríklad veľmi potrebný, no chýbajúci vysávač.

 „Je to skvelé spojenie. Veľmi sa mi páči tá filozofia klubu, že športovci nie sú zameraní len na výkon ale aj hodnoty. Aj pre našich klientov je to pridaná hodnota a inšpirácia,“ dodala na tému vôbec prvej spolupráce občianskeho združenia so športovým klubom Bahulová.

,,V klube sme už nejaký čas cítili, že chceme vytvoriť projekt, ktorý bude mať aj sociálny rozmer. Rozhodli sme sa tak pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú a na úvod sme si vybrali Bránu do života. Náš klub je jedna veľká komunita a verím, že spoločnými silami nás pomôže čo najviac. Dúfam, že táto spolupráca bude prospešná a postupne ju rozšírime aj o ďalšie subjekty, ktoré potrebujú pomocnú ruku," povedal na záver generálny manažér klubu Andrej Kalina.