Rozhovor s Filipom Oršulom: ,,Bolo by pekné postúpiť s Petržalkou do najvyššej ligy.''

Muži  -  17 Nov 2023

Jesenná časť sa blíži ku koncu a zverencov Michala Kuruca čaká už len posledný domáci zápas pred vyše trojmesačnou zimnou prestávkou. Na domácom štadióne vyzvú futbalisti Petržalky v mestskom derby rezervu bratislavského Slovana. Ešte pred zápasom sme však vyspovedali kapitána tímu Filipa Oršulu.Ahoj Filip. Ako kapitána tímu ťa pravdepodobne poznajú všetci fanúšikovia Petržalky. Skús sa však v pár vetách predstaviť všetkým čitateľom.

,,Pochádzam zo Sebedražia, menšej dediny pri Prievidzi. Tu začali aj moje prvé futbalové kroky, ku ktorým ma priviedol môj otec. Od štrnástich rokov som pôsobil v zahraničí, prvým klubom bol Manchester City. Futbalovo aktuálne pôsobím v FC Petržalka a popritom taktiež študujem psychológiu na vysokej škole."

V začiatkoch kariéry si skúsil viacero zahraničných angažmánov. Prešiel si si mládežníckymi kategóriami Manchestru City, Wiganu, či holandského Twente. Popísal by si fanúšikom tieto futbalové destinácie?
,,Hrať v zahraničí mi dalo veľmi veľa. Obohatilo ma to osobnostne a aj z pohľadu profesie. Pre mladých hráčov je pôsobenie v zahraničnom klube iste veľmi atraktívne, rovnako som to vnímal aj ja. S odstupom času by som ale veľa vecí spravil inak. Bol som veľmi mladý a neskúsený. Chýbal mi mentor, ktorý by mi pomohol v určitých rozhodnutiach a situáciách, v ktorých som si nevedel dať rady. To bolo dôvodom chybných krokov, z ktorých som sa ale na druhej strane mnoho naučil. Čo sa týka klubov, v každom som zažil iné futbalové prostredie. V Manchestri som si vytvoril silné priateľstvo s Vladom Weissom a zažil som ako funguje futbal na tej najvyššej úrovni. Každé ráno nás vyzdvihlo auto, zaviezli nás na tréning, po tréningu sme mávali hodiny angličtiny a nasledoval ďalší tréning. V Holandsku som si zas zlepšil svoje technické zručnosti a zažil som krásne obdobie okorenené výhrou majstrovského titulu. Navyše ma trénoval Patrick Kluivert, s ktorým som si výborne rozumel. Vtedy som hrával ešte na pozícii útočníka, tréner mi toho odovzdal naozaj veľa. V anglickom Wigane som mal opäť šťastie na dobrého manažéra, trénoval ma Roberto Martínez. Pod jeho vedením som aj debutoval v zápase proti West Hamu a prešiel som si obdobím pod vyšším tlakom, čo zase posilnilo moju mentálnu odolnosť. Ako som už spomenul, v každom klube som zažil niečo iné. Snažil som sa z toho čerpať pozitíva a rásť."

Hlavná časť tvojej kariéry sa však odohráva doma na Slovensku. Ako spomínaš na pôsobenia v Myjave, Trnave, Slovane s ktorým si získal dvakrát slovenský pohár či v Senici, ktorá bola posledným klubom pred podpisom s FC Petržalka?
,,Najkrajšie spomienky mám na Slovan Bratislava. Toto pôsobenie mi dalo najviac z hľadiska kariéry. Aj Myjavu hodnotím pozitívne, boli sme tam skvelý kolektív a darilo sa nám. Na Trnavu a Senicu už tak pozitívne nespomínam, ale som vďačný za každú príležitosť ktorú dostanem a to platí aj o týchto kluboch."So zahraničným pôsobením máš okrem spomenutých klubov skúsenosti aj v susednom Česku, kde si odohral sezónu 2018/19 v Liberci. Vedel by si porovnať toto futbalové zázemie s tým slovenským?
,,V Česku som bohužiaľ utrpel zranenie, čo ma výrazne limitovalo. Musel som podstúpiť aj operáciu ramena. Ak by som mal ale porovnať podmienky, sú veľmi podobné, aspoň čo sa týka tréningov. Každá krajina má svoje špecifiká a finančné možnosti. Od toho sa odvíja všetko ostatné. Ak by som mal Liberec porovnať napríklad so Slovanom, tak kvalitnejšie a lepšie podmienky boli po každej stránke u nás na Slovensku. To je ale porovnanie s jedným klubom. Viac kvalitnejších mužstiev je stále v Česku."

V druhej lige si už odohral pár zápasov za B-tím Slovana, za ktorý si ale nastupoval najmä v Áčku. Išla podľa teba kvalita druhej slovenskej ligy nahor, alebo naopak dole? Ako veľký je podľa teba rozdiel medzi najvyššou a druhou slovenskou ligou?
,,Kvalita 2. ligy išla určite hore. Celkovo sa futbal posúva dopredu. Rozdiel medzi najvyššou a druhou najvyššou ligou je však podľa môjho názoru stále veľký, v tej prvej menovanej je všetko rýchlejšie, fyzickejšie a hráči sú takticky vyspelejší."

V Petržalke pôsobíš druhú sezónu. V tej prvej si odohral devätnásť zápasov, klub už etablovaný v druhej lige sa umiestnil na dvanástom mieste osem bodov od zóny zostupu. Ako by si zhodnotil tvoju premiérovú sezónu v FCP?
,,Do Petržalky som prišiel po mojej dlhšej prestávke, počas ktorej som sa pripravoval „iba“ individuálne. Liga už bola rozbehnutá. Som preto veľmi vďačný, že som dostal herné príležitosti hneď v začiatkoch. Pomohlo mi to začleniť sa a následne pomôcť mužstvu. Sezónu by som zhodnotil tak, že sme mali určite vyššiu kvalitu, akú „odrážalo“ postavenie v záverečnej tabuľke."

V aktuálnej sezóne sa zatiaľ klub nachádza na tretej priečke. Ty si nastúpil do každého zápasu okrem domáceho duelu s Komárnom kvôli trestu. Ako sa ti túto sezónu zatiaľ hrá?
,,Aj keď sme zo začiatku mali zápasy, v ktorých to nebolo úplne ideálne a veci nešli tak, ako sme si predstavovali, musím zhodnotiť, že túto sezónu sa mi hrá naozaj výborne. Cítim tiež veľkú zodpovednosť ako kapitán a snažím sa mužstvu pomáhať najlepšie ako viem. Chcem byť príkladom a vzorom pre kabínu."

Aj keď sa nachádzame iba v polovici rozbehnutej súťaže, porovnaj čitateľom predošlú a zatiaľ iba rozohranú aktuálnu sezónu v petržalskom drese.
,,Ako som už spomenul, minulú sezónu sme podľa mňa disponovali väčšou kvalitou akú ukazovala tabuľka. Nerád by som predošlú sezónu hodnotil podrobnejšie, nato sú tu podľa mňa iní. My sa teraz sústreďujeme na aktuálnu sezónu. V kabíne je dobrá atmosféra, máme formu a ja verím, že nám to vydrží čo najdlhšie. Ideme s pokorou ale aj tvrdou prácou od zápasu k zápasu a nechceme sa uspokojiť. Sme predsa iba na polceste."

V Prešove si si na konto okrem streleného gólu na konečných 1:1, ktorý nám zachránil cenný bod, pripísal aj červenú kartu. Na skalp neporazeného a favorizovaného Komárna, ktoré dovtedy stratilo v trinástich zápasoch iba dva body, si sa tak musel pozerať z tribúny. Ako si zápas prežíval?
,,Červená karta v Prešove ma veľmi mrzí. Najviac ma samozrejme mrzí fakt, že som nemohol pomôcť mužstvu v domácom zápase s Komárnom. Chalani to ale zvládli výborne. Som za to veľmi rád a chcem im aj touto cestou poďakovať za výkon, ktorý predviedli."

Si kapitánom tímu. Cítiš sa ako vodcovský typ? Ako hodnotíš petržalskú kabínu?
,,Áno, cítim sa ako vodca. Avšak, každý má o vodcovskom type inú predstavu. Nie som ten typ, ktorý príliš kričí alebo nadáva, bezdôvodne sa dohaduje a podobne. Skôr sa snažím ísť príkladom a spoluhráčom pomáhať. Samozrejme, niekedy si situácia vyžaduje aj zvýšený tón hlasu. Keď je to prirodzené, žiadúce a cítim to tak, nemám s tým problém. Čo sa týka petržalskej kabíny, tak tú hodnotím veľmi pozitívne. Máme mladých hráčov a taktiež aj zahraničných futbalistov, ktorí na sebe pracujú. Sme súdržní, spolupráca medzi nami je silná, atmosféra je skvelá. Za veľmi dôležitú pokladám komunikáciu medzi hráčmi a trénermi a tá taktiež funguje. Máme všetci rovnaký cieľ a  to vytvára pozitívne prostredie v kabíne."Viacero hráčov sa v minulosti vyjadrilo, že hráčske podmienky sú v FC Petržalka na kvalitnej úrovni. Ako by si ich zhodnotil ty?
,,Podmienky na 2. ligu sú tu výborné. Máme skvelých majiteľov, trénerov a všeobecne skvelých ľudí v klube. Všetci sa snažia posúvať klub stále vpred."

Čo si sľubuješ od pôsobenia v Petržalke?
,,Zlepšovať sa každý jeden deň. Byť vytrvalý, konzistentný, disciplinovaný a pokorný. Všetko ostatné príde."

Ak máš konkrétne futbalové plány do budúcnosti, aké to sú? Máš nejaký sen či cieľ, ktorý by si vo svojej kariére chcel dosiahnuť?
,,Bolo by veľmi pekné postúpiť s Petržalkou do prvej ligy."

Ako vnímaš petržalských fanúšikov?
,,V prvom rade som vďačný, že nás podporujú. Vážime si to. Veľmi nám pomáhajú v zápasoch a je to aj ich zásluha, že sa nám aktuálne darí."

Chcel by si im touto cestou niečo odkázať?
,,Ďakujeme za podporu a za ich čas, ktorý tomu obetujú."

 

ZAUJÍMAVOSTI:
Futbalový vzor: David Beckham
Životný vzor: Nemám, snažím sa z každého zobrať niečo pozitívne
Najväčší fanúšik/fanúšikovia: Rodičia a sestra
Rituál pred zápasom: Prežehnám sa
Rituál po zápase: Nemám
Obľúbené jedlo: Ťažko povedať, mám rád všetko 
Obľúbený nápoj: Voda
Obľúbený futbalový klub: Petržalka
Ktorý šport máš na druhom mieste: box/MMA
Cenná rada pre futbalových začiatočníkov: Momentálne mám obľúbenú jednu citáciu: „Kúzlo, ktoré hľadáte, je v práci, ktorej sa vyhýbate.“

Autor: Adam Setvák