Rozhovor s Harisom Harbom: ,,Vraciam sa do klubu, v ktorom som zažil najkrajšiu časť kariéry.''

Muži  -  22 Jan 2024

Druhou predstavenou posilou FC Petržalka v zimnom prestupovom období je Haris Harba. Na rozdiel od Romana Begalu, prvej predstavenej akvizície, ho už fanúšikovia poznajú z pôsobenia v našom klube. Čierno-biely dres obliekal v sezónach 2021/22 a 2022/23. V oboch strelil zhodne po jedenásť gólov. V tej prvej to bolo len o jeden gól menej ako najlepší strelec tímu Boris Turčák, v tej druhej mu to stačilo na prvenstvo v strelených góloch. Po odchode pred aktuálnou sezónou strávil Haris pol roka v rakúskej štvrtej lige a teraz sa vracia posilniť petržalský tím.

Ahoj Haris. Vraciaš sa do Petržalky, kde si už strávil dve sezóny. Sám si ich označil za skvelé. Málokto by tipoval, že ťa fanúšikovia uvidia opäť v petržalskom drese už za tak krátku dobu.
,,Ahojte. Áno, prišlo to rýchlo. Sám som to nečakal. Rozhodol som sa ísť do Rakúska, lebo po Petržalke som nevedel nájsť vhodný klub, či už tu na Slovensku alebo aj inde. Preto moje kroky viedli do Rakúska. V pláne bolo hrať nižšiu súťaž a pôsobenie v klub spojiť aj s nejakou prácou a taktiež sa tam presťahovať. Táto dohoda však nedopadla najlepšie. Nepodarilo sa to a po pol roku som skončil a moje kroky viedli opäť sem."

Čo ťa presvedčilo o návrate do FC Petržalka?
,,Viacero vecí. V prvom rade beriem futbal stále ako niečo “profi“ a uvedomujem si, že kým budem zdravý, môžem hrať druhú slovenskú ligu. Taktiež výsledky, ktoré Petržalka dosahuje a jeseň, akú chalani odohrali. Potom aj to, že mi pri dohadovaní o prestupe generálny manažér povedal, že sa chce Petržalka pokúsiť ponaháňať špicu tabuľky, aj keď je to samozrejme ešte ďaleko a treba ísť krok za krokom. Veľa vecí sa spojilo a preto som si povedal, že sa vrátim a vyskúšam to znova."

Ako prebiehal transfer?
,,Bolo to rýchle a bezproblémové. Bol som na poslednom zápase Petržalky, stretol som sa s generálnym manažérom Andrejom Kalinom a rozprávali sme sa o možnom návrate. Išlo to hladko. Po približne týždni po tomto zápase sme mali aj telefonát a potom sme sa stretli v Trnave, kde bývam. Sadli sme si, doriešili sme detaily, dohodli sme to."

V obidvoch sezónach v petržalskom drese si dokázal prekonať dvojcifernú hranicu strelených gólov. V tej druhej si sa stal aj najlepším strelcom nášho mužstva. Ako na tieto časy spomínaš?
,,Ako som už možno načrtol, spomínam iba v dobrom. Boli to asi najkrajšie dva roky mojej futbalovej kariéry. Tam by za spomenutie a porovnanie stála ešte jedna vydarená sezóna v Jihlave. V Petržalke sa mi ale od začiatku páčilo. Mali sme dobré mužstvo a dobrých trénerov, ktorí sa síce menili, ale každý z nich priniesol niečo svoje. Fungovalo to, čo sme mali nastavené. Ľudia okolo klubu to tu robia dobre, nebol tu žiaden problém."

Ako hodnotíš pol sezóny strávenej vo viedenskom FC Stadlau v štvrtej rakúskej lige?
,,Opíšem to z dvoch strán. Futbalovo to bolo dobré. Odohral som všetky zápasy, dal som sedem gólov. Je to síce nižšia súťaž, ale sú tam naozaj dobrí hráči a liga má svoju kvalitu. Z osobného hľadiska mi ale nevyhovovalo, že som do Viedne musel stále cestovať. Bolo to únavné. Dohoda bola taká, že to tak bude iba mesiac a potom mi nájdu prácu aj ubytovanie. Ale nestalo sa tak."

Aké máš očakávania od návratu do FC Petržalka?
,,Odo mňa sa očakáva strieľanie gólov. Ja mám rovnaké očakávania. Prajem si, aby som skúsenosťami a gólmi pomohol mužstvu a aby sme sa posunuli ešte viac vpred. Najmä nech sme všetci zdraví a aby nám vydržala forma z jesennej časti."

Sledoval si počínanie si Petržalčanov aj počas pôsobenia v Rakúsku tak, ako si to spomínal pri odchode? V poslednom rozhovore pred odchodom si prezradil, že budeš na Petržalku chodiť aj naďalej ako divák.
,,Áno, samozrejme. Sledoval som to, veľa zápasov som videl v televízii. Posledný zápas som prišiel aj osobne na štadión a ako som už spomenul, tam sa začal riešiť môj návrat do klubu."

Ako hodnotíš to, že klub po jeseni zimuje na tretej priečke?
,,Zo začiatku to nevyzeralo najlepšie, obával som sa, že to nebude dobrá sezóna. Potom ale chalani chytili formu a hrali výborný futbal. Pre Petržalku a jej fanúšikov to znamená veľa. Dúfam, že na jar bude ešte viac divákov a že nás budú podporovať na našej ceste krok za krokom."

S tímom si už odštartoval zimnú prípravu, aké boli tvoje prvé pocity?
,,Pocity boli dobré. Príliš sa toho nezmenilo, cítil som sa, že sa vraciam tam, kde som už bol a kde to poznám. Je tu pár nových hráčov, ale niektorých poznám z môjho predošlého pôsobenia a je to zatiaľ skvelé, žiadny problém nebol."

Ako zatiaľ hodnotíš kabínu? Sú tu aj hráči, ktorých poznáš bližšie?
,,Niekoľko hráčov sa obmenilo, je tu dosť mladých futbalistov, aj z U-19tky, niektorých som poznal. Brankára Halousku poznám z pôsobenia v Blansku, kde sme spolu hrali. Je tu pár nových tvári, no kabína je dobrá a všetko v nej funguje."

Chcel by si niečo odkázať fanúšikom?
,,Chcel by som im odkázať, aby nás chodili podporovať v čo najväčšom počte, aby nás podporovali a my budeme “makať“ a robiť všetko preto, aby sme ich robili šťastnými."

ZAUJÍMAVOSTI:
Futbalový/é vzor/y: Zlatan Ibrahimović
Životný vzor: Rodičia
Najväčší fanúšik/fanúšikovia: Rodina
Rituál pred zápasom: nemám
Rituál po zápase: nemám
Obľúbené jedlo: Cestoviny na rôzne sposoby
Obľúbený nápoj: Jablkový džús
Obľúbený futbalový klub: Barcelona
Ktorý šport máš na druhom mieste: Basketbal a hádzaná
Cenná rada pre futbalových začiatočníkov/mladých hráčov: 5% je talent a 95% je drina, takže tréning, životospráva a disciplína vedú k úspechu.

Ďakujeme za rozhovor.

Autor: Adam Setvák