Rozhovor s Pavlom Halouskom: ,,Dúfam, že fanúšikov bude pribúdať a my im budeme robiť radosť.''

Muži  -  23 Dec 2023

Futbalisti Petržalky ukončili jesennú časť na treťom mieste. Na svoje konto si pripísali tridsaťštyri bodov za desať výhier a štyri remízy v sedemnástich zápasoch. Hráči už skončili aj s tréningovým procesom, po ktorom nasleduje pre fanúšikov neobľúbená, no pre hráčov potrebná zimná prestávka. My vám však už na jej začiatku prinášame rozhovor so strážcom petržalskej svätyne Pavlom Halouskom.Ahoj Pali. Predstav sa prosím pár vetami priaznivcom klubu a čitateľom.
,,Zdravím všetkých fanúšikov a čitateľov rozhovoru. Volám sa Pavel Halouska a mám 28 rokov. Narodil som sa v Brne, kde som aj vyrastal. V Brne aj aktuálne žijem, bývam tam so svojou manželkou a dvoma deťmi."

Poďme si v skratke priblížiť tvoju kariéru. Si odchovancom brnianskeho futbalu, ktorý ti umožnil pripísať si aj prvé ligové štarty. Ako spomínaš na roky strávené v Zbrojovke Brno?
,,Tu ani neviem, kde začať. Zbrojovka ma doslova vychovala a cez mládež a juniorku som sa dostal až do A tímu. Zažil som tam dobré sezóny ale samozrejme, boli aj tie horšie. Avšak ak by som to mal zhodnotiť celkovo, tak som veľmi vďačný a rád, že som mohol byť súčasťou Zbrojovky. Ako veľké pozitívum taktiež beriem to, že som mohol vyrastať vedľa skvelého brankára Dušana Melichárka, od ktorého som sa mohol učiť. Ak by som musel spomenúť aj niečo negatívne, tak by to zhodou okolností opäť súviselo s ním, keďže bolo enormne ťažké sa cez neho dostať do základnej zostavy a neodchytal som to, čo by som chcel. Zápasov, na ktoré rád spomínam, bolo viac. Najviac a najintenzívnejšie ale spomínam jednoznačne na svoj prvý zápas v základnej zostave proti Slavii Praha."

Po odchode z Brna si pôsobil prevažne v druhej českej lige, kde si odohral väčšinu kariéry. Na prvoligové trávniky si sa neskôr vrátil, cesta k nim ale viedla cez viacero tímov. Hosťoval si v Znojme či Prostějove, prestúpil si do SK Líšeň a zahral si si aj za Blansko. Ktoré z pôsobení ťa v kariére posunulo najviac?
,,Prvé skúsenosti s druhou ligou prišli, keď som začínal v A-tíme Brna. V tomto období ma tam totiž poslali na hosťovanie, aby som zbieral skúsenosti a mal odchytané zápasy. Najskôr som bol v Znojme, kde to chvíľu trvalo, kým som sa dostal do brány a mohol ukázať svoje kvality. Znojmo malo v tej dobe silný tím a hrali sme v horných priečkach tabuľky. Mal som tam byť na celú sezónu, ale v zime sa ozval Prostějov, ktorý bol nováčikom v druhej lige a bojoval o udržanie. Bral som to ako šancu a výzvu. Zároveň som vedel, že budem chytať viac zápasov a že budem mať viac práce. V Prostějove som tak dochytal sezónu a potom som sa vrátil späť do Brna. Následne som prestúpil do SK Líšeň. Nespomínam na to práve najlepšie. Bohužiaľ, vôbec som si tam nesadol s trénerom a klub som už po pol roku opustil. Ozvalo sa mi Blansko a bolo to dobré rozhodnutie prijať ich ponuku. Odchytal som celú sezónu, ktorá sa mi podarila a taktiež som spoznal veľa skvelých ľudí. Keby som to mal zhrnúť, najviac ma posunuli a najradšej spomínam na angažmány v Prostějove a Blansku."

Po pôsobení v Blansku prišiel návrat do ligy, v ktorej si hral za FK Mladá Boleslav. Ako by si toto pôsobenie porovnal s tým v Brne?
,,Nemyslím si, že medzi Brnom a Boleslavou bolo mnoho rozdielov. Možno len v tom, že v Brne som bol doma a do Boleslavi som šiel do niečoho nového s tým, že nikoho nepoznám. Toto bol pre mňa najväčší rozdiel. Napokon som ale nedostal dostatok šancí, moc som si tam nezachytal."

Nasledovali angažmány v FK Viktoria Žižkov, FK Baník Most-Souš a potom premiéra za hranicami v druholigovej Petržalke.
,,Po nie príliš ideálnej jeseni v FK Mladá Boleslav, čo sa vyťaženia týka, som dostal novú šancu v Žižkove. Pán Pulpit, ktorý prevzal tím Viktórie Žižkov, mi v zime zavolal s tým, že by chcel, aby som im pomohol zachrániť sa v druhej lige. Žižkov by som tak trochu prirovnal k Petržalke. Sú to kluby s tradíciou a históriou nachádzajúce sa v hlavnom meste. Odchytal som tam pol roka a dokončil sezónu, ale bohužiaľ sme cieľ nesplnili a vypadli sme. Mal som sa vrátiť z hosťovania späť do Boleslavi, ale medzitým podpísali nového brankára. Veľa času nájsť si nový klub som rozhodne nemal. Ozval sa mi však Baník Most, ktorý sa potreboval udržať a mňa čakali opäť záchranárske práce. V Moste sa to podarilo a udržali sme sa. Na Most tiež spomínam veľmi rád a prajem im len to najlepšie, aby sa im darilo. Po konci sezóny sme sa s Mladou Boleslav dohodli na ukončení zmluvy. No a potom sa ozvala Petržalka. Pre Petržalku som sa rozhodol z viacerých dôvodov. Jeden z nich je aj to, čo som už spomenul. Je to klub s obrovskou históriou a tradíciou. Navyše som sa chcel vrátiť domov do Brna a z Brna to je kúsok."


Zastavme sa pri Petržalke. V klube pôsobíš pol roka, nastúpil si do všetkých jesenných sedemnástich zápasov, v ktorých si mál šesťkrát čisté konto.
,,V prvom rade som veľmi vďačný za to, že mám dôveru a že som mohol odchytať toľko zápasov. Prežívam dobré obdobie, avšak myslím si, že aj keď sa darí, tak sú tam vždy veci, ktoré sa dajú zlepšiť."

Petržalka zimuje na treťom mieste. Počas rokov účinkovania klubu v druhej lige bola táto jesenná časť doposiaľ najlepšou „polovicou“ sezóny. Ako ju hodnotíš z tímového hľadiska?
,,Zo začiatku sezóny sme zbytočne stratili body v zápasoch, v ktorých sme podľa mňa boli lepší. Jediný zápas, v ktorom sme úplne prepadli, bol v Púchove. Paradoxne nám tá facka ale pomohla a zdvihli sme sa. Podarilo sa nám dostať sa hore a zimovať na treťom mieste, takže to hodnotím pozitívne."

Odohral si v petržalskom drese zápas, ktorý sa pre teba odlišuje od ostatných a utkvel ti v pamäti?
,,Každý zápas je iný a pamätám si úplne všetky. Najviac špecifický bol ale zápas v Pohroní. Na takom teréne som ešte nikdy nehral a možno ani netrénoval. Dali sme rýchly gól ale za chvíľu domáci vyrovnali gólom, ktorý nemusel padnúť, mohol som to chytiť. Potom sme dali na 2:1, mne sa podarilo niečo pochytať a z Pohronia sme si odniesli výhru 4:2. Bol to veľmi ťažký zápas na zlom teréne ale so šťastným koncom pre nás."

Najdlhšie si účinkoval v druhej českej lige, vedel by si ju čitateľom porovnať s druhou najvyššou súťažou na Slovensku?
,,Rozdiel medzi slovenskou a českou druhou ligou nie je veľký. Dokonca ako brankár nevidím asi žiadny rozdiel. V oboch súťažiach sú veľmi kvalitní futbalisti."


Aké sú podľa teba podmienky pre hráča v FC Petržalka?
,,Podmienky sú tu skvelé. Máme priestrannú posilňovňu, v šatni máme saunu, k dispozícii je fyzioterapeut. Jediná ťažšia vec bola zvyknúť si na umelý trávnik, to mi trocha trvalo."

Čo si sľubuješ od angažmánu v tomto klube a aké máš futbalové sny či ciele všeobecne?
,,V Petržalke mám jednoznačne za cieľ hrať s tímom o postup. Snívam o tom, že to zvládneme a budeme hrať najvyššiu slovenskú súťaž. Čo sa týka nejakých iných všeobecných snov, ak príde šanca, rád by som si zahral niekde v kvalitnom klube v zahraničí."

Ako hodnotíš petržalskú kabínu a atmosféru v nej?
,,Atmosféra v kabíne je dobrá, ako kabína sme si naozaj sadli. Myslím si, že to je vidieť aj na ihrisku."

V tvojom prvom rozhovore pre klub si uviedol, že ti v Petržalke vznikla nová prezývka. Zabudlo sa na ňu alebo ti už “navždy“ ostane?
,,Áno, táto prezývka je „Pali“ a oslovujú ma ňou chlapci aj tréneri. Asi mi to už ostane, aj keď mi občas ešte niekto povedal „Haluz“. No a pre zmenu, fanúšikovia mi hovoria „Haluška“, takže je toho dosť ale všetko beriem (smiech)."

Za pomerne krátky čas si sa stihol stať obľúbencom petržalských tribún. Vnímaš petržalských fanúšikov? Chcel by si im niečo odkázať?
,,Áno, určite ich vnímam a som im veľmi vďačný, že podporujú mňa aj spoluhráčov. Patrí im vďaka za to, že nás vždy poženú k lepším výkonom a taktiež za podporu, ktorú nám ukazujú. Dúfam, že fanúšikov na našom štadióne bude len pribúdať a my im budeme robiť radosť."

Blíži sa čas Vianoc. Máš nejaké vianočné priania? Ako sviatky oslavuješ?
,,Vianočné prianie mám, chcem aby sme boli zdraví. Sviatky mám rád, pozriem si obľúbené Pelíšky alebo S čerty nejsou žertya s deťmi si toto obdobie vždy veľmi užívam. Pred Vianocami ideme do hôr a potom si už budem užívať iba rodinné chvíle."

Ďakujeme za rozhovor.

ZAUJÍMAVOSTI:
Futbalový/é vzor/y: Gianluigi Buffon, Peter Schmeichel
Životný vzor: môj otec
Najväčší fanúšik/fanúšikovia: moja rodina
Rituál pred zápasom: mám ich dosť, ale nebudem ich prezrádzať (smiech)
Rituál po zápase: dobré jedlo (priznávam, niekedy aj nie úplne zdravé)
Obľúbené jedlo: cestoviny
Obľúbený nápoj: perlivá voda a nebudem klamať, ale po zápase si dám niekedy aj pivo, jedno a malé (smiech)
Obľúbený futbalový klub: Manchester United
Ktorý šport máš na druhom mieste: Hlavu si rád vyčistím pri dobrej rybačke.
Cenná rada pre futbalových začiatočníkov: ,,Nikdy neprestaňte veriť vašim snom."

Autor: Adam Setvák