Rozhovor s trénerom Michalom Kurucom: ,,Mám svoj spôsob práce, ktorý prináša ovocie.''

Muži  -  29 Feb 2024

Zimná prestávka sa blíži oficiálne ku koncu a jarná premiéra na Myjave v prvý marcový deň je za dverami. Po rozhovoroch s generálnym manažérom a viacerými hráčmi sú na rade slová kormidelníka. Vyspovedali sme hlavného trénera Petržalky Michala Kuruca.

Pán tréner, predstavte sa v krátkosti čitateľom.
,,Volám sa Michal Kuruc a som rodák z Popradu. V Bratislave som vyštudoval vysokú školu na FTVŠ. Od týchto a poškolských časov sa venujem profi futbalu."

Za aký typ trénera sa považujete? Ste viac tichý, plný emócii alebo si nechávate všetko na čas s hráčmi v šatni?
,,Tu záleží, aká je situácia. Keď treba, viem aj zakričať, no keď je vhodný čas, rád s chlapcami zažartujem."

Priblížte fanúšikom vašu kariéru, v ktorej ste si prešli pôsobeniami v Senci, Nitre, Dunajskej Strede či Šamoríne.
,,Najprv som bol v FC Senec, kde sme hrali prvú ligu mužov, robil som tam asistenta. Potom som strávil dva roky v Dunajskej Strede, kde som bol asistent trénera A-tímu a hlavný tréner B-tímu v druhej lige. Následne ma čakala dlhá, až deväťročná etapa v Nitre, kde som si vyskúšal prácu v A-tíme, B-tíme, bol som tréner U19-tky a aj šéftréner mládeže. Prešiel som tam viacerými pozíciami. Po Nitre som na tri a pol roka pôsobil opäť v Dunajskej Strede ako tréner U-19tky, šéftréner mládeže a súčasne popritom som ešte dva roky robil trénera v Šamoríne. Potom ma čakalo pôsobenie v Petržalke."

Na ktoré pôsobenie spomínate najradšej?
,,Čo sa týka spomienok, tie mám najlepšie na Nitru. Strávil som tam dlhých deväť rokov, mali sme úspechy, s mládežou sme boli dvakrát majstri Slovenska a vyhrali sme Československý pohár. Veľa mi to pôsobenie dalo a mnoho som sa počas neho naučil. Ten klub fungoval vynikajúco, teda až na finančné zázemie. Okrem financií bolo všetko ideálne."

Ako hodnotíte poslednú zástavku pred Petržalkou, angažmán v Šamoríne?
,,Byť dva roky plynule v mužskom futbale bola pre mňa dobrá škola. Myslím si, že som tam v klube nastavil nový systém a profesionálnejší režim ako bol pred mojím príchodom. Dostali sme sa z trinásteho miesta na šieste, kde sme sa prakticky držali približne dva roky. Veľa hráčov sa tam posunulo z mládeže do mužského futbalu a aj do reprezentácie. Myslím si, že som tam zanechal stopu."

Aké boli prvé pocity pri mužstve FCP?
,,Radosť, tešil som sa. Bol som vtedy bez práce, bol som rád že prišla táto ponuka. FC Petržalka považujem za značku, takže pre mňa to bolo pozitívne. Navyše, klub je zdravý a funguje. Aj tu, rovnako ako v Šamoríne, sme mužstvo vytiahli zo záchranárskych prác na vyššie priečky. Niečo sa tu nastavilo a sedí to tak, ako má."

Minulá sezóna nebola pre Petržalku úspešná, ako hodnotíte jej koniec, teda obdobie, počas ktorého ste v klube začali pôsobiť?
,,Na začiatku sme tam mali nejaké dve remízy a dve výhry, bodovali sme, no prišlo aj zakopnutie s Dubnicou na domácom štadióne. Uhrali sme ale dostatočný počet bodov, aby sme sa zachránili a klub ostal druholigový. Cieľ bol splnený a z môjho pohľadu tam bolo vidieť mnoho zmien. Dávali sme góly, bola tam aj herná zmena, zápasy začali vyzerať lepšie. Môj plán sa teda podaril."

Generálny manažér Andrej Kalina sa v rozhovore vyjadril, že minulú sezónu hodnotí ako katastrofu, ale vyvažuje ju váš príchod.
,,Teším sa z týchto slov. Môj cieľ bol zachrániť to tu a to sa nám podarilo. Za mňa to bola spokojnosť, aj keď viem že klub dovtedy nemal dobrú sezónu. V lete sme začínali od nuly a dnes sme tretí. Karta sa obrátila. Sme bližšie k postupovým priečkam a máme prakticky istotu druholigového pôsobenia v nasledujúcej sezóne. Už je to len o tom, uhrať čo najlepší výsledok v jarnej časti."

Aktuálna sezóna sa petržalským fanúšikom hodnotí zatiaľ ľahko, klub zimuje na tretej priečke. Ako ste s jesennou časťou spokojný?
,,Začnem druhou polovicou jesennej časti, ktorá bola vynikajúca. Získavali sme body doma aj vonku. Mrzí ma zaváhanie v pohári s Galantou, kde sme po penaltách prehrali. Potrebujeme pracovať na tom, aby hráči vnímali šancu a dôležitosť v mužstve. Cítil som, že v pohári musia hrať aj mladší hráči a tak som im dal šancu. Zápas nám ale nevyšiel. Vypadnutie z pohára bolo pre mňa sklamaním, na druhej strane nám to ale pomohlo v lige. Možno keby sme postúpili v pohári, dnes nie sme tretí, hodnotí sa to ťažko. Nie sme tak veľký ani bohatý klub, aby sme mali 22 vyrovnaných hráčov. Máme ich menej a sú doplnení o mladých futbalistov, ktorí sa musia postupne pobiť o príležitosti."

Ktorý zápas bol pre vás na lavičke Petržalke zatiaľ najkrajší a na ktorý by ste najradšej zabudli?
,,Zabudnúť by som nechcel na žiadny zápas. Aj keď tam boli nejaké prehry, dokonca výbuch v Púchove (prehra 0:5, pozn.red.). To všetko bolo ponaučenie. Od zápasu v Púchove sme neprehrali a táto facka tak bola motiváciou do ďalšej práce. Najpamätnejším zápasom z opačného uhla pohľadu bol asi zápas v Šamoríne. Predsa len, bola to pre mňa špeciálna motivácia. Navyše, vyhrali sme tam najvyšším rozdielom (výhra 7:0, pozn.red.)."

Čo si myslíte, že ste v tíme, prípadne v klube najviac zmenili?
,,Mám svoj spôsob práce, systém, svoje videnie futbalu a niečo, za čím si idem a verím tomu. Nerobím nič na náhodu, o všetkom, čo urobím, som presvedčený. Je jasné, že aj ja robím chyby, inak by to vo futbale nefungovalo. No zatiaľ tento prístup prináša ovocie. Podobným spôsobom som veci robil, aj keď sme boli majstri s Nitrou, alebo v Šamoríne. Samozrejme pár veci sa vždy mení, no základ ostáva. Spôsob hry, akým hráme, čo preferujeme a za čím naháňam hráčov na tréningu, to všetko je zatiaľ úspešné a darí sa nám v tom."

Ako ste spokojný s posilami a vyskladaním kádra na jar?
,,V prvom rade nastali nejaké zmeny v tíme smerom von, prišlo k odchodom hráčov, aj zo základnej zostavy. Týchto hráčov sme nahradili, verím že správne, pretože náhrady poznáme dlhodobejšie. Či už napríklad na pozíciu osmičky, prvá posila Roman Begala, ktorého som lanáril už dva roky. Aj druhá posila Péter Nagy zo Šamorína, kde som ho aj dva roky trénoval, bol tam kapitán a mal aj dobré čísla. Haris Harba, ktorý tu bol platný dva roky a je lídrom so skvelým ľudským charakterom. Prišli aj ďalší hráči ako Murko, Urgela či Jakubko, ktorí patria k mladým futbalistom, ktorí budú isto taktiež „miešať karty“ a pomôžu tímu. Špehar a Liener sú hráči, ktorí pôsobili aj v prvej lige a verím, že okrem kvality prinesú aj skúsenosti."

Aké ste mali ciele v zimnej príprave?
,,Potrebná bola adaptácia nových hráčov do tímu, pripraviť sa na jarnú časť sezóny kvalitnými zápasmi a vytvoriť konkurenčné prostredie. Toto všetko následne chceme previesť aj do ligy."

Čo si sľubujete od jarnej časti?
,,Chcem, aby sme hrali dobrý futbal a samozrejme aby sme sa tešili z výsledkov. Vždy keď vyhráme, aspoň z pohľadu nás trénerov, máme určite omnoho krajší nasledujúci týždeň a to nás motivuje a napĺňa. Funguje to aj naopak, po prehrách sa do práce vstáva oveľa ťažšie. Chcem, aby nás to všetkých bavilo a aby nám futbal chutil."

Ako by ste zhodnotili vzťahy a komunikáciu s vedením?
,,Čo sa týka vedenia, najčastejšie komunikujem s generálnym manažérom Andrejom Kalinom, s ktorým som v dennom kontakte. Preberáme hráčov, zápasy, plány, riešime prípadné problémy. S majiteľmi mávame porady raz týždenne, kde sa rozprávame o všetkom potrebnom. Funguje to tak, ako má."

Máte nejakého „vysnívaného“ hráča, ktorého ste už prípadne trénovali a chceli by ste ho mať v tíme?
,,Trénoval som hráčov aj v prvej lige, čiže je tam mnoho hráčov, ktorí mi napadnú, ale do druhej ligy by sme ich asi nedostali. Prípadne niektorí z nich sú už po kariére. Úprimne, konkrétneho vysnívaného hráča asi nemám. Pre mňa je dôležité mať kvalitných futbalistov a každý jeden, ktorý je dostupný a urobí rozdiel, je pre nás vzácny."

Čo by ste odkázali petržalským fanúšikom?
,,Najmä aby mysleli pozitívne. Musia rátať s tým, že nie vždy všetko vyjde presne podľa plánov. Futbal je o tom, že proti vám nastúpi takých istých jedenásť pripravených hráčov a nie vždy je všetko tak, ako v predstavách. Každú podporu chalani cítia, na druhej strane im určite nepomáha, ak by boli ľudia negatívni. My robíme všetko pre to, aby sme boli úspešní a aby sme divákov a fanúšikov potešili. Dúfam, že nás budú podporovať v hojnom počte minimálne na domácich zápasoch, neraz sme zažili ich podporu aj na pôde súpera. Cítiť podporu nám pomôže a hráčov potlačí vpred."

ZAUJÍMAVOSTI:

Najobľúbenejší futbalista: Marco van Basten
Najobľúbenejší tréner: Jožko Paľo
Najväčší fanúšik/fanúšikovia: Otec a priateľka
Životný vzor: Moji rodičia
Rituál pred zápasom: Nemám
Obľúbené jedlo: Mačanka
Obľúbený nápoj: Radler
Šport na druhom mieste: Ležať v termálnej vode

Ďakujeme za rozhovor.

FOTO: Martin Gabura