Stáž trénerov FC Petržalka v pražskej Slavii

PR články  -  24 Nov 2022

Tréneri Michal Demeter (U19), Walter Rischer (U17) a Maroš Skovajsa (U14) absolvovali v dňoch 31.10. - 4.11. 2022 stáž v Slavii Praha. Tá bola súčasťou záveru ich štúdia trénerskej licencie UEFA Elite Youth "A".

 

Naši tréneri počas týždňovej stáže navštívili a sledovali tréningy všetkých mládežníckych kategórií vo viacerých tréningových strediskách od prípraviek v Horní Měcholupoch, cez žiacke tímy na ihriskách v Edene, až po družstvá dorastu, ktoré trénujú v Xaverove.

Okrem toho im zástupcovia Slavie Praha pripravili počas týždňa v dopoludňajších hodinách množstvo prezentácií. Naši tréneri sa dozvedeli viac o celej organizácii, koncepcii a metodike mládeže, psychológii, scoutingu, kondičnej príprave a zdravotnej starostlivosti pražského klubu.

"Stáž v Slavii Praha hodnotím na jednotku s hviezdičkou. Príjemne ma prekvapila pozitívna nálada trénerov a ich prístup,“ hodnotí týždenný pobyt v Prahe tréner Walter Rischer. „Mali sme možnosť sledovať prácu viacerých trénerov v klube a za týždeň som nepočul negatívnu reakciu trénerov na hráčov. Ich koučing bol plný pozitívnych a motivačných podnetov. Pracujú s úsmevov a bez stresu. Myslím, že práve z tejto oblasti by sme si mohli vziať príklad. Osobne som závidel mladým futbalistom podmienky, v ktorých majú možnosť pracovať. Každá sekcia má k dispozícii 2-3 ihriska a hráči sa môžu individuálne rozvíjať pred či po tréningu."

Futbalovú atmosféru dotváralo ubytovanie našich trénerov v hoteli, ktorý je súčasťou štadióna. Počas týždenného pobytu mohli sledovať derby zápas kategórie U16 medzi domácou Slaviou Praha a Spartou Praha, stretli sa s úspešným trénerom „zošívaných“ Jindřichom Trpišovským a pobyt vyšperkovala návšteva zápasu Európskej konferenčnej ligy medzi Slaviou Praha a tureckým Sivassporom.

Nové skúsenosti si pochvaľoval aj tréner Maroš Skovajsa. "Obsah stáže bol výborne pripravený a program pre trénerov bol bohatý od rána do večera. Teší ma, že sme sa opäť len utvrdili v tom, že systém práce s mládežou, ktorý sme s kolegami v Petržalke nastavili sa uberá správnym smerom a podobne, ako sme aj videli v tréningovom procese pražského klubu. Obohacujúce boli určite všetky prednášky a aj po debatách s tamojšími trénermi sme si priniesli viacero inovatívnych myšlienok, ktorými by sme ešte mohli obohatiť prácu v našom klube."

Slavia Praha je dnes renomovaným európskym klubom, touto cestou ďakujeme zástupcom Slavie za vytvorené podmienky a trénerskému triu Demeter – Rischer – Skovajsa prajeme, aby sa im nadobudnuté vedomosti a skúsenosti podarilo čo najskôr implementovať do trénerskej praxe.
Naši Naši tréneri na fotografii s trénerom Slavie Praha Jindřichom Trpišovským.