Súboj dvoch najstarších slovenských klubov o druhú priečku: História aj vzájomné merania síl sľubujú vyrovnaný duel

Muži  -  03 Máj 2024

Už v sobotu od 17:00 sa futbalisti Petržalky pokúsia o ôsme víťazstvo v rade. Na domácom trávniku sa proti nim predstaví FC Tatran Prešov. Výsledok zápasu môže výrazne ovplyvniť konečné postavenie v tabuľke a pri troch zostávajúcich zápasoch aj rozhodnúť, ktorý z tímov by si teoreticky zahral z druhého miesta baráž o Niké ligu.

Súboj dvoch najstarších klubov na Slovensku. Aj to sľubuje sobotný zápas. Samotný petržalský klub existoval už od roku 1892, no futbalový oddiel a oficiálny vznik klubu sa datuje, rovnako ako u nášho súpera, od roku 1898. Oba kluby si v minulosti zahrali aj na európskej scéne, prešli si však aj náročnými časmi.

Sledujúc aktuálnu sezónu, fanúšikov pravdepodobne čaká zaujímavý futbalový zážitok. Doposiaľ tretí najlepší tím ligy doma privíta aktuálne druhý tím. V 13.kole sa zrodila remíza 1:1. Po bezgólovom prvom polčase otváral skóre domáci Dolný, no už o desať minút vyrovnal individuálnou akciou kapitán Oršula.

Zaujímavá je tiež štatistika skóre. Petržalčania majú spolu s Komárnom najlepší útok v lige, keď sa im podarilo streliť päťdesiatsedem gólov. Prešov je v tejto štatistike tretí, strelil ich o sedem menej. Naopak je to s inkasovanými gólmi. Tam vedie práve náš sobotný súper, keď v 27.kolách inkasoval iba devätnásťkrát. Čierno-bieli sú po Prešove a Komárne tretí, s dvadsiatimi-siedmimi gólmi v ich sieti si držia priemer presne jedného inkasovaného gólu na zápas.

Aj história naznačuje mimoriadne napínavú „bitku“. Až štyri z posledných piatich vzájomných duelov sa skončili nerozhodne, z toho až tri duely výsledkom 1:1. V 20.kole minuloročnej edície druhej najvyššej súťaže sa na našom trávniku zrodila remíza 2:2. Ešte pred tým sa však v 5.kole domáci Prešov radoval z tesného víťazstva 2:1.

Ak by sme sa pozreli na ešte dávnejšie vzájomné merania síl, paradoxne by sme v šiestich zápasoch v rokoch 2008 až 2010 nenašli ani jednu remízu. V sezóne 2008/09 vyhral vždy domáci tím. Dvakrát sme to boli my (1:0,3:0), raz Prešov (1:0). Sezóna 2009/10 však pre petržalský futbal bola oveľa nešťastnejšia. Všetky tri zápasy s Prešovom Petržalka prehrala (doma 0:1 a 2:3, vonku 0:2) a po sezóne opustila najvyššiu slovenskú ligu.

Šanca na návrat do nej však paradoxne prichádza práve teraz a práve s týmto súperom. Ten mal k postupu blízko už minulú sezónu. Po konečnom druhom mieste v tabuľke si Prešovčania zahrali baráž proti Zlatým Moravciam. Domáce prostredie využili na výhru 1:0, vonku ale prehrali 0:3.

Ako to dopadne tento rok a ktorý z tímov sa pobije o najvyššiu ligu, to veľmi výrazne napovie sobotný zápas 28.kola. Aj touto cestou by sme chceli pozvať fanúšikov, aby prišli na štadión podporiť petržalských hráčov a dodali im energiu na ceste za dôležitými troma bodmi.