Tréner Michal Demeter o fantastických výsledkoch U19: Nie je to náhoda!

U19  -  15 Mar 2023

Naši hráči do 19 rokov svojimi výkonmi nielen prekvapujú, ale hlavne tešia fanúšikov FC Petržalka. Aktuálne sú totiž po odohratých sedemnástich kolách v najvyššej dorasteneckej súťaži na prvom mieste s bodovým náskokom pred MFK Ružomberok a trojbodovým pred ŠK Slovan Bratislava. Nemalú zásluhu na doterajších výsledkoch mladíkov má aj tréner Michal Demeter, ktorý ako hráč pôsobil v najvyššej slovenskej a českej lige. 

Skúsený bývalý hráč, ktorý obliekal dres Slovana Bratislava, Vysočiny Jihlava, Ružomberka či Bohemians Praha v krátkom interview ozrejmil svoj pohľad na súčasný úspech mladej kabíny.  "Do sezóny sme vstupovali s ambíciami skončiť v hornej polovici tabuľky. Teda v prvej sedmičke, aktuálne sme deväť kôl pred koncom na prvom mieste, nie je to náhoda."

Ktoré faktory sa podľa Vás najviac podpísali pod to, že sa Vaším zverencom tak darí? "Máme veľkú kvalitu v kádri. Kolektív je jedným celkom, je v ňom to, čo voláme "tímový duch". Dôležité je aj to, že chalani sú ochotní plniť čo od nich vyžadujeme. Snažia sa to robiť ako v zápase, tak i na tréningu."

Víťaz I.Ligy staršieho dorastu (U19) má možnosť hrať v Lige majstrov, máte pred očami aj tento možný úspech? "Určite tam hlavou ešte nie sme. V tabuľke sa aktuálne vytvorila silná šesťka mužstiev, z ktorej môže ktorýkoľvek tím získať titul, keďže bodové straty medzi nami sú minimálne. Sme si ale pochopiteľne vedomí toho, že by to bol obrovský úspech. Nemám vedomosť, že by sa to predtým v mládežníckej kategórii Petržalke podarilo."

"Aktuálne si myslím, že ak zvládneme domáce zápasy s Pohroním (1.4.) a Ružomberkom (6.4.), tak môžeme reálne uvažovať o tom, že budeme hrať o titul do záveru súťaže."

Zisk titulu by bol rozhodne obrovským úspechom ako pre klub, hráčov tak i pre samotného trénera. Aké úspechy ste už dosiahol ako hráč? "S celou mojou kariérou som bol spokojný. Vážim si najmä to, že som odohral kvalifikáciu s reprezentáciou U21, čo boli pre mňa dobré skúsenosti s kvalitnými súpermi. Rád spomínam aj na pôsobenie v Slovane, Bohemians či Vysočine."

Vy ste bývalý obranca a defenzívny stredový hráč, je pravdou, že práve preto máte v obľube defenzívny futbal? "Odpoveď znie nie. Mám rád ofenzívny futbal, v ktorom obľubujem vysoký pressing. Od hráčov vyžadujem, aby boli aktívni aj keď nemáme loptu." 

Čo máte za sebou ako tréner a kam by ste to chcel dotiahnuť? "Krátko som trénoval v Slovane, kde som začínal s prípravkami. Neskôr som strávil dva roky v Hradci Králové ako hráč a potom som sa k trénerskému remeslu vrátil v Petržalke. Som tu siedmy rok, prešiel som si tu od prípravky, cez žiakov, až po 19-ku."

"Netajím sa tým, že mojou ambíciou je trénovať mužský futbal. Aktuálne som dokončil Elite Youth A licenciu, čo je najvyššia licencia v mládežníckom futbale. V rámci toho, čo by som raz chcel dosiahnuť je trénovanie reprezentácie, kľudne aj mládežníckej."

 

Autor: Robert Kmeťo