Tréner Skovajsa smerom k prípravným zápasom mládeže: „Pre zahraničné tímy sme súperom, s ktorým má význam hrať“

PR články  -  18 Jan 2023

Mládežnícke výbery nastupujú počas prípravných období aj proti renomovaným zahraničným tímom, čo nebolo vždy pravidlom. Ako sa rodí termínovka prípravných duelov, ako vnímajú petržalský mládežnícky futbal súperi a ako reagujú na prípadné ponuky sme hovorili so šéftrénerom žiakov a trénerom FC Petržalka U14, Marošom Skovajsom.

Baník Ostrava patrí dlhoročne k renomovaným mládežníckym značkám a keď to povieme priamo, súperov si počas prípravných období môže vzhľadom k tradícii a kvalite vyberať. Petržalský mládežnícky futbal urobil v ostatných rokoch významný progres a nedá sa prehliadnuť, že počas prípravy nastupuje proti čoraz silnejším, kvalitnejším súperom. Zhodou okolností, na úrovni žiakov, už počas najbližšieho víkendu, aj proti spomínanému Baníku. Je Petržalka dnes vyhľadávaným súperom pre zahraničné kluby? Potešiteľné je, že sme sa posunuli smerom dopredu a aj na základe spätnej väzby trénerov našich súperov, sme pre nich kvalitnou previerkou. Neťaháme za kratší koniec, sme zaujímavým súperom,“ doplnil myšlienku šéftréner žiakov FC Petržalka, Maroš Skovajsa.

Zaujímalo nás ako sa vlastne rodí termínová listina mládežníkov v súvislosti s prípravným obdobím. „Snažíme sa spájať dvojzápasy tímov. Termíny zápasov komunikujeme dlho dopredu, už niekedy v októbri. Snažili sme sa oslovovať kvalitné kluby, ako Zbrojovka Brno, ETO Györ, Vasas Budapešť, nedávno sa nám ozval Baník Ostrava a my sme ponuku uvítali a prijali.“
Tréner FC Petržalka U14. šéftréner žiakov, Maroš Skovajsa.

Žiacka kategória pred štyrmi-piatimi rokmi zvykla cestovať na Moravu a do Maďarska, počas leta súperov potom recipročne privítala na domácom ihrisku. Hrávali sme proti menej renomovaným tímom, bolo zaujímavé konfrontovať sa s inou futbalovou školou, ale ak vyhráte 6:0, výsledok síce poteší, no v konečnom dôsledku vám takýto zápas veľa nedá. Dnes nastupujeme proti kvalitnejším súperom. Nedá sa povedať, že by nás ako súperov vyslovene vyhľadávali, ale tiež je pravdou, že ak ich oslovíme, nemajú problém s nami prípravné zápasy odohrať. Samozrejme, snažíme sa na ihrisku výkonom silným súperom vyrovnať, obhájiť účasť v zápasoch a uchádzať sa o možnosť hrať s kvalitnými súpermi aj nabudúce. A to sa nám chvalabohu aj darí,“ vysvetľuje Maroš Skovajsa.

Počas ostatného víkendu odohrali naše tímy štyri zápasy s mládežníkmi ďalšieho českého renomovaného klubu, s brnenskou Zbrojovkou. Tímy U19 a U17 prehrali zhodne trojgólovým rozdielom na pôde súpera, tímy U15 a U14 podľahli Zbrojovke na domácom ihrisku zhodne dvojgólovým rozdielom. Znamená to, že na súpera podobného rangu naši hráči ešte nedorástli? „Tak by som to nehodnotil. Tie zápasy mohli výsledkovo dopadnúť aj inak. Na ihrisku boli tímy pomerne vyrovnané, tréneri súperov si chválili zápasy a pre obidve strany to boli prínosné stretnutia. To je z pohľadu prípravy to najdôležitejšie,“ zdôraznil Maroš Skovajsa.

Počas blížiaceho sa víkendu čaká na naše mládežnícke výbery ďalšia porcia prípravných stretnutí. „Kategória U15 vycestuje do Ostravy, kde odohrá „triangel“ za účasti domáceho ostravského Baníka a poľského Eskola Varšava, 14-ku čaká v Ostrave prípravný zápas s Baníkom, 19-ka odohrá v sobotu prípravný duel doma so Spartakom Trnava, kategórie U14 a U13 odohrajú „triangle“ s Dominom a Zlínom a o týždeň sa stretnú tímy U13 a U12 na domácom ihrisku s FC Hradec Králové a Sigmou Olomouc,“ dodal na záver Maroš Skovajsa.

PROGRAM PRÍPRAVNÝCH ZÁPASOV

Sobota 21.01.
FC Petržalka U19 – FC Spartak Trnava U19 (13:00)
FC Petržalka U16 – ŠTK Šamorín U17 (15:30)
FC Petržalka U17 – Devínska Nová Ves B (17:30)
FC Petržalka U15 (v Ostrave) Triangel: Baník Ostrava , FC Petržalka, Eskola Varšava (13:30)
Baník Ostrava U14 - FC Petržalka 14 (12:30)

Nedeľa 22.01.
Petržalka U13 (v Petržalke) Triangel: FC Petržalka, Domino, Trinity Zlín (09:30)
FC Petržalka U12 (ihrisko Domino) Triangel: FC Petržalka, Domino, Trinity Zlín (12:30)
FC Petržalka U10 Triangel: (v Brne) (12:00)
DAC Dunajská Streda U10 - FC Petržalka U10 (14:00)
DAC Dunajská Streda U9 - FC Petržalka U9 (14:00)
DAC Dunajská Streda U8 - FC Petržalka U8 (14:00)