Útočníci Prekop, Almási, Kelemen - prišli, pomohli a posunuli sa do prvoligových klubov

Muži  -  17 Jún 2022

Hrotoví útočníci – nedostatkový tovar a snáď najčastejšie na Slovensku mediálne skloňovaná téma v súvislosti s obsadením ofenzívnych postov od ligových klubov až po reprezentačné mužstvá. Zdá sa, že nos na výber útočníkov, máme práve v našom klube. Počas ostatných štyroch sezón si výkonmi v FC Petržalka vyslúžili pozornosť ligových klubov, a dokonca i reprezentačných trénerov, až traja hrotoví hráči, ktorí reštartovali kariéru práve v čierno-bielych farbách. Erik Prekop, Ladislav Almási a Marko Kelemen odviedli pre náš klub skvelé výkony a odrazili sa do vyšších futbalových poschodí.

Poďme postupne. Erik Prekop odohral v Trenčíne 12 ligových zápasov. Potom však nasledovalo hosťovanie v Nemšovej a v Interi, čo znamenalo ústup z pozícií. Až prišla sezóna 2018/18, v ktorej strelil v Petržalke v 26 zápasoch 13 gólov a vyslúžil si prestup do vtedy druholigového Spartaka Hradec Králové. V nasledujúcej sezóne sa zaslúžil o postup svojho tímu do českej ligy a v minulej sezóne prispel k 6. miestu „votrokov“ v rešpektovanej najvyššej českej súťaži.

Ladislav Almási dokráčal až do reprezentácie SR! A ako povedal v rozhovore v bulletine k domácemu zápasu s Kazachstanom - „veľmi mi pomohlo pôsobenie v 2. lige v Petržalke“. „Laci“ zaznamenal na jeseň 2019 v 13 zápasoch 11 gólov a na jar sa sťahoval do Ružomberka. Odtiaľ cez hosťovanie v Groznom do ostravského Baníka, v ktorom strelil v minulej sezóne 16 gólov a bol tretím najlepším strelcom českej ligy. V reprezentácii naskočil do zápasu v Rusku, následne debutoval v základnej zostave v Rijeke proti Chorvátom, kde prispel k remíze 2:2 a Slovensko v ňom objavilo – po dlhom čase – adepta na útočníka číslo jedna.

Tretí príbeh zostáva otvorený, ale už teraz môžeme povedať, že Marko Kelemen sa upísal po sezóne strávenej v Petržalke prvoligovému Ružomberku a jeho kroky sa podobajú tým, ktoré posunuli Prekopa a Almásiho najskôr do prvoligového a neskôr aj do reprezentačného futbalu. Nakoniec, Kelemen si odbil nedávno premiéru v reprezentačnej 21-ke a debut okorenil gólom do siete Rumunska pri výhre 4:3.

Ako vníma situáciu manažér tímu Dominik Tóth? „Sme radi, že hráči pomohli svojimi výkonmi Petržalke a Petržalka pomohla vo futbalovom raste týmto hráčom. Bilancia nepustí, ako vidíte, do Petržalky sa jednoducho oplatí prísť,“ komentoval futbalové príbehy troch útočníkov s úsmevom a nadhľadom manažér tímu a už vážnejším tónom dodal: „Myslím si, že všetci traja ukázali svoje kvality a najmä chuť napredovať. My sme sa im snažili v Petržalke vytvoriť podmienky na reštart kariéry, chalani ukázali svoj potenciál, dali o sebe vedieť a zamierili do ligových klubov, v ktorých sa ďalej rozvíjajú. Tak by to malo byť. Týmto sa chcem poďakovať za odvedené výkony Markovi Kelemenovi, ktorý sa s nami lúči a v nasledujúcej sezóne bude obliekať dres prvoligového Ružomberka,“ dodal na záver Dominik Tóth.

Prekop, Almási, Kelemen – natíska sa otázka – kto bude ďalší?