V nedeľu FC Petržalka vs. FC Košice - jediný duel na Slovensku, v ktorom sa môžu stretnúť skupinoví účastníci Ligy majstrov

Muži  -  01 Sep 2022

Duel Petržalky a Košíc je jediným na Slovensku, v ktorom sa stretávajú dvaja slovenskí účastníci základnej skupiny Ligy majstrov. 1. FC Košice bol vôbec prvým slovenským zástupcom v elitnej súťaži, Artmedia Petržalka zostáva doteraz jediným slovenským klubom, ktorý dokázal v Lige majstrov získať body (1 výhra + 3 remízy).

KOŠICE PRVÉ

V sezóne 1992/93 hral Slovan Bratislava Ligu majstrov ešte ako víťaz spoločnej federálnej ligy. V nasledujúcich štyroch ročníkoch, po rozdelení Československa, mal slovenský majster miesto "len" v Pohári UEFA. Ľady prelomil až v sezóne 1997/98 1. FC Košice. V predkolách vyradil islandský IA Akranes a moskovský Spartak a prepísal históriu, keď sa ako prvý slovenský klub kvalifikoval do prestížnej Ligy majstrov. 1. FC Košice tak bol skutočne „prvý“, aj keď nie najúspešnejší.

V skupinovej fáze narazil na Manchester United, s ktorým prehral dvakrát zhodne 0:3, dve prehry (0:1 a 0:2) si pripísal aj s holandským Feyenoordom Rotterdam a tiež s turínskym Juventusom (0:1 a 2:3), pričom v Turíne odohral jediný zápas, v ktorom zaznamenal góové zápisy. Vlastenec do turínskej siete su strelil domáci Ciro Ferrara, autorom druhého bol Ruslan Ľubarskij.

V bránke Košíc kraľoval Ladislav Molnár, defenzívne rady tvorili Telek, Špilár, Ivan Kozák, Dzúrik, či Dušan Tóth. V zálohe bol šéfom špílmacher Vladislav Zvara, sekundoval mu skvelý Miroslav Sovič a výrazne dával o sebe vedieť mladík Vladimír Janočko. Na hrote útoku sa starali o góly Ruslan Ľubarskij, Jozef Kožlej a Róbert Semeník.
PETRŽALKA NAJÚSPEŠNEJŠIA

Osem rokov čakal slovenský futbal na prienik klubu do najprestížnejšej európskej klubovej súťaže. Až prišla sezóna 2005/06 a na scénu vstúpila petržalská Artmedia. Náš príbeh dôverne poznáte. V predkole to bol postup s odretými ušami cez kazašský Kairat Almaty. Potom prišli európske futbalové šoky v podobe postupu cez Celtic Glasgow a Partizan Belehrad, a následne poltucet zápasov v skupinovej fázy LM v spoločnosti FC Porto, Glasgow Rangers a Inter Miláno, s bilanciou 1 výhra, 2 remízy a 3 prehry.

Doteraz platí, že Petržalka je jediný klub, ktorý sa v záverečnom zápase skupinovej fázy do záverečného hvizdu rozhodcu reálne bil o postup zo skupiny a kto bol na domácom dueli s FC Porto, ten vie, že len prietrž mračien a blato zabránili pri Vaščákovej tutovke, aby lopta neskončila v sieti. Petržalka získala 6 bodov zo 6 zápasov – odvtedy žiadny slovenský klub nedokázal v Lige majstrov tento rekord prekonať, alebo získať čo len jeden bod.

Ak sme menovali Košičanov, pripomeňme si aj naše legendy. V bránke čaroval Juraj Čobej, v obrane dominoval Janko Ďurica, Ondrej Debnár, či Peter Petráš, smerom hore bolo lídrov ešte viac. Spomeňme Balázsa Borbélyho, Ján Kozák mladšieho, či Jura Halenára. Nezabúdame ani na skvelé výkony českých legionárov Lukáša Hartiga a Aleša Urbánka, Petra Buráka, Branislava Fodreka, či Braňa Obžeru. A to všetko už bez najlepšieho strelca sezóny 2004/05 Filipa Šeba, ktorý prestúpil do viedenskej Austrie.

Pre úplnosť dodajme, že v sezóne 2010/11 sa prebojoval do skupinovej fázy Ligy majstrov aj MŠK Žilina. Rovnako ako predtým 1. FC Košice, v šiestich zápasoch nezaznamenali žlto-zelení ani jeden bod a po šiestich prehrách skončili v tabuľke poslední…

Nedeľňajší Petržalky s Košicami tak má jedinečný náboj, ktorým sa nemôžu pochváliť ani kluby z najvyššej domácej súťaže.
1. FC Košice 1997/98
1. predkolo: 1. FC Košice - IA Akranes (Isl.) 3:0 (d, Semeník, D. Tóth, M. Sovič), 1:0 (v, Faktor)
2. predkolo: 1. FC Košice - Spartak Moskva (Rus.) 2:1 (d, Kožlej, I. Kozák), 0:0 (v)
Hlavná fáza:
1. FC Košice - Manchester United (Angl.) 0:3 (d), 0:3 (v)
1. FC Košice - Feyenoord Rotterdam (Hol.) 0:2 (v), 0:1 (d)
1. FC Košice - Juventus Turín (Tal.) 0:1 (d), 2:3 (v, Ľubarskij, Ferrara /vl./)

Artmedia Petržalka 2005/06
1. predkolo: Artmedia Bratislava - Kairat Alma-Ata (Kaz.) 0:2 (v), 4:1 p.p. (d, hralo sa v Senci, Borbély, Tchuř, J. Kozák (11m), P. Staňo)
2. predkolo: Artmedia - Celtic Glasgow (Škót.) 5:0 (d, Halenár 3, Vaščák, Mikulič), 0:4 (v)
3. predkolo: Artmedia - Partizan Belehrad (Srb. a Č. Hora) 0:0 (d), 0:0 p.p., 4:3 pok. kopy (v)
Hlavná fáza:
Artmedia Bratislava - Inter Miláno (Tal.) 0:1 (d), 0:4 (v)
Artmedia Bratislava – FC Porto (Port.) 2:3 (v, P. Petráš, J. Kozák, Borbély), 0:0 (d)
Artmedia Bratislava - Glasgow Rangers (Škót.) 2:2 (d, Borbély, J. Kozák), 0:0 (v)