V sobotu oslavy 125. výročia založenia FC Petržalka

Muži  -  26 Júl 2023

Súčasťou sobotňajšieho otváracieho zápasu nového ročníka II. ligy 2023/24 medzi FC Petržalka a FK Pohronie (17:00) je aj bohatý sprievodný predzápasový program so začiatkom o 14:30. Na náš štadión zavítajú osobnosti petržalského futbalu, pre návštevníkov bude pripravená autogramiáda, funzóna a ďalšie atrakcie.

Futbal sa v Petržalke hrá už do 19. storočia. 5. júna 1898 vyšiel v denníku Nyugatmagyaroszagi Hiradó oznam: „S radosťou môžeme konštatovať, že Prešporský telocvičný spolok, ktorý sa v poslednom čase utešene rozmáha a už viackrát dal o svojej životaschopnosti nejeden dôkaz vytvoril aj prvé font-ballové (dobový prepis) družstvo. Družstvo začne svoju činnosť 7. júna. Cvičenia budú v utorok a štvrtok na Petržalskom ihrisku. Veľkým dňom bol potom 2. október 1989, kedy sa v Petržalke hralo vôbec prvé ukážkové futbalové stretnutie s predzápasovým vysvetlením pravidiel pre obecenstvo. Účastníkmi stretnutia boli členovia P.T.E. v oboch družstvách. Výsledok nám nie je známy, miesto stretnutia sa v dobových materiáloch uvádza ako Prešporské ihrisko stredných škôl."

Toľko z najdávnejšej, 125 ročnej histórie petržalského futbalu a založenia vtedajšieho futbalového oddielu PTE. Klub prešiel ďalšími etapami napredovania, až sa v osemdesiatich rokoch prepracoval medzi československú elitu a pred dvomi dekádami dokonca medzi top kluby starého kontinentu s účasťou v prestížnej Lige majstrov.

Dôvodov na oslavy 125. výročia založenia klubu je viac než dosť, bielo-čierne farby obliekali mnohé osobnosti, legendy slovenského futbalu. Aj preto sa zástupcovia klubu rozhodli pripomenúť si momenty a osobnosti z histórie v rámci slávnostného predzápasového popoludnia na štadióne FC Petržalka.

V sobotu, pred duelom s Pohroním, zavítajú medzi nás viacerí bývalí petržalskí hráči a tréneri, v rámci sprievodného programu sa môžu návštevníci tešiť na súťaže pre deti i dospelých, maľovanie na tvár, maskotov, penovú a bublinkovú show, skákacie hrady, streľbu na futbalový terč a autogramiádu prítomných osobností a bývalých hráčov.

Chýbať nebude ani sladké občerstvenie, prioritou vedenia klubu je v nasledujúcej sezóne zvýšiť komfort fanúšika na štadióne, v rámci možností tak ponúknu bufety návštevníkom široký sortiment nápojov a občerstvenia.

Sobotňajšie oslavy vyvrcholia úvodným zápasom nového ročníka II. ligy, v ktorom privítame na našom štadióne tím FK Pohronie. Náš najbližší súper sa stal víťazom druholigovej súťaže v ročníku 2018/19, v ďalších troch rokoch účinkoval v najvyššej domácej ligovej súťaži, po zostupe do II. ligy sme dokázali súpera v minulom súťažnom ročníku zdolať na domácom štadióne v zápase 6. kola po výhre 3:2, keď dva góly nášho tímu zaznamenal Richard Lásik, tretí pridal v samom závere Martin Privrel. V odvetnom, marcovom stretnutí, nám hráči Pohronia prehru oplatili, na domácom štadióne sa tešili z jednoznačnej výhry 4:0.

Zápas 1. kola II. ligy 2023/24 FC Petržalka – FK Pohronie má v sobotu (29. júla) výkop o 17:00, vedenie klubu pozýva celú petržalskú rodinu, sprievodný program v súvislosti s oslavami 125. výročia založenia klubu štartuje už o 14:30.

Obsiahly prehľad o 125-ročnej histórii petržalského futbalu na našom webovom sídle na https://www.fcpetrzalka.sk/stranky/historia