Generálny manažér Andrej Kalina hodnotí sezónu: ,,Vážme si čo máme a podporujme to, veď je to naše.''

Muži  -  18 Jún 2024

Sezóna plná zvratov, prekvapení a emócií. Aj tak by sa dalo opísať druholigové pôsobenie FC Petržalka v sezóne 2023/24. Málokto pred sezónou čakal, že by sa čierno-bieli pokúsili o postup do najvyššej ligy. Petržalčania si však druhým miestom vybojovali barážový dvojzápas s Michalovcami, ktorý im len tesne nevyšiel. Ako hodnotí túto sezónu samotný klub, sme sa pýtali priamo generálneho manažéra Andreja Kalinu.

Ahoj Andrej. Začnime tebou, ako si videl túto sezónu pred jej začiatkom, aké boli tvoje ciele a aké boli očakávania v klube?
,,Ahojte. Po uzatvorení kádra v lete sme mali takú “internú tipovačku“ o umiestnení a počte získaných bodov na konci sezóny. Neviem, či by mi to niekto teraz uveril, ale mám našťastie svedkov. Tipoval som prvé miesto so ziskom 74-och bodov. Netrafil som síce ani jedno, ani druhé, ale nebol som ďaleko (smiech). Sezónu musím hodnotiť ako fantastickú, aj napriek tomu, že sme v baráži neprešli cez Michalovce. Som hrdý na všetkých v klube za to, čo sa nám podarilo. Do mňa osobne to vlialo pozitívnu energiu a chuť do ďalšej práce.”

Sezóna sa skončila prehrou, v konečnom dôsledku však u nikoho, kto stojí pri klube, nemôže prevládať nespokojnosť. Sezóna sa fanúšikom podľa ich vyjadrení javí ako dlhá, úspešná a najmä nezabudnuteľná. Súhlasíš s týmito tvrdeniami?
,,Pokiaľ to tak vnímajú fanúšikovia, tak som veľmi rád, pretože to vnímam rovnako. Do posledného kola sme bojovali o postup do Niké ligy, mali sme zaujímavú sezónu v druhej lige s niekoľkými úspešnými výsledkovými sériami, takže za mňa to bola určite úspešná a taktiež nezabudnuteľná sezóna.”

Prejdime k baráži. Naši hráči si v nej zaslúžili účasť druhým miestom, o ktoré bojovali do úplne posledného druholigového kola. Ako by si zhodnotil výhru na Tehelnom poli a odvetu v Michalovciach?
,,Z hľadiska druhej ligy bolo skvelé, že sa o niečo hralo až do posledného kola, v ktorom sa nám napokon podarilo predbehnúť Prešov. Záver ligy tak bol určite zaujímavý aj pre nestranného diváka. V prvom zápase baráže na Tehelnom poli sme boli veľmi efektívni, čo nakoniec rozhodlo, pretože Michalovce si vypracovali okrem gólu ešte niekoľko príležitostí, navyše nepremenili pokutový kop. Náš tím mi ale prišiel mentálne veľmi dobre nastavený a súpera z vyššej súťaže sa nezľakol. Na zápase bolo takmer 4000 divákov a vytvorili vynikajúcu atmosféru, takže prvý zápas nemôžem hodnotiť inak ako pozitívne. Do Michaloviec sme išli síce s jednogólovou výhodou, ale vedeli sme, že nás čaká nesmierne ťažký zápas. Bohužiaľ sme dostali rýchly a navyše kuriózny gól, ktorý chlapcom psychicky nepomohol. Do polčasu sme inkasovali ešte jeden a už sme nedokázali bohužiaľ s výsledkom nič urobiť. Na chlapcov som bol však nesmierne hrdý a bol som vďačný za našich fanúšikov, ktorí pricestovali vo veľkom počte na druhý koniec republiky a celý zápas ich bolo počuť. Záverečná “ďakovačka“ s fanúšikmi bola pre mňa takým emocionálnym vrcholom celej sezóny.”

Postupne od úvodu

Vráťme sa na začiatok. Pomalší jesenný štart, 7 bodov v prvých šiestich zápasoch. Po facke v Púchove (prehra 0:5 pozn.red.) však prišla úspešná séria až do konca zimy. Jedenásť zápasov, v nich iba tri remízy a osemkrát trojbodový zápis.
,,V tíme prišlo v lete k viacerým zmenám a nový tím sme nemali pokope od začiatku letnej prípravy. Chvíľu zákonite trvá, kým si všetko sadne a v rámci kabíny sa všetci spoznajú tak, aby vedeli, čo jeden od druhého môžu na ihrisku a mimo neho očakávať. Paradoxne sme sa nakopli po vysokej prehre v Púchove a pomaly sme sa začali rozbiehať. Za mňa výrazne pomohla okrem hráčskych posíl aj posila vo forme mentálneho trénera Lukáša Štecáka. Aj s jeho pomocou sa v tíme vyformovali postupne vodcovia kabíny a začalo to fungovať.”

Tím vyzeral byť rozbehnutý, nejeden fanúšik by si mohol myslieť že zimná prestávka tím zbrzdí. V kádri tiež prišlo k nejakým zmenám, ako by si zhodnotil jeho „jesennú“ skladbu a následné zmeny, ktoré nastali počas zimnej prestávky?
,,Počas leta prišiel brankár Halouska, obranca Šurnovský a taktiež Nombil. Všetci sa stali okamžite oporami. Ďalej Babović a mladíci Čiernik, Hečko a naši chlapci z U19. Na jeseň sme všetci čakali oveľa viac od Matiju Babovića, ktorému pôsobenie u nás vôbec nesadlo, navyše sa k tomu pridali aj jeho osobné problémy, tak sme si počas zimnej prestávky poďakovali a rozlúčili sa. S čím sme taktiež nepočítali, bol zimný odchod Martina Privrela. V prípade Cletusa Nombila bolo iba otázkou času, kedy sa posunie na vyšší level. Myslím si, že všetkým bolo jasné, že ho u nás dlho neudržíme. U Viktora Sliackeho sme cítili, že potrebuje zmenu. Budějovice si opciu zatiaľ neuplatnili (Viktor Sliacky je v Budějoviciach na hosťovaní, pozn.red.), takže uvidíme čo bude ďalej. V zime prišli hráči ako Begala, Nagy, Jakubko, vrátil sa Harba a ďalej skúsenejší Špehar s Lienerom a mladík Urgela. Prvý štyria sa okamžite stali súčasťou základnej zostavy a oporami tímu. Celkovo sa nám veľa prestupov podarilo, ale od niektorých hráčov sme čakali viac a niektorých vyhliadnutých hráčov sa nepodarilo priniesť. Vo futbale je to však normálne. Musím ešte podotknúť, že ma veľmi teší zapracovanie mladíkov a vekom ešte dorastencov Kelembeta s Bordáčom do tímu. Veľmi ma mrzelo, že bol Bordy zranený a nemohol nastúpiť v baráži.”

Považuješ za dôležité, aby tím ostával čo najviac pokope? Ako príklad sa dá použiť majstrovské a do Niké ligy postupujúce Komárno. Patrik Šurnovský, ktorý k nám prišiel práve z Komárna, považuje ich súdržnosť, zohratie s rôznymi “automatizmami“ v hre a dlhé roky pohromade ako najvplyvnejšie dôvody ich tohtoročného úspechu.
,,Je to samozrejme lepšie, ak je tím pokope dlhšiu dobu, hráči sa poznajú a “kozmetické“ zmeny v kádri nie sú príliš citeľné. Nie vždy sa to dá, každé prestupové obdobie je iné. Dnes však máme väčšinu hráčov základnej zostavy po zmluvou. Uvidíme, čo prinesie toto prestupové obdobie.“

Prišla jar a s ňou opäť pomalší rozbeh s dvoma bodmi v troch zápasoch. Avšak, nasledovala opäť dlhá a úspešná séria desiatich zápasov. Deväť výhier a iba jedná domáca bezgólová remíza s Prešovom.
,,Pomalší rozbeh by som pripísal opäť zmenám v kádri počas zimného prestupového obdobia. Napríklad taký Liener so Špeharom prišli počas posledného týždňa prípravy. Osobne by som vyzdvihol príchod Harbu. Sú to veci, ktoré fanúšik na číslach nevidí, ale Haris bol okrem ihriska veľmi dôležitý aj v kabíne.“

Sezóna z pohľadu čísel

Čo povieš na 64 strelených gólov? V tejto štatistike sme na prvom delenom mieste s Komárnom, ktoré rozvlnilo sieť súpera taktiež 64-krát. Inkasovali sme 29-krát, čo je tretie najlepšie postavenie po Prešove (21) a Komárne (28).
,,Myslím si, že je to veľmi slušná vizitka, navyše keď si vezmeme, že sme nemali extra gólového útočníka. Gólmi nás ťahali krídla a stredopoliari. Z pohľadu defenzívy je to takisto vydarená sezóna, obrana sa nám zastabilizovala a podávala vyrovnané výkony. Naši obrancovia boli navyše nebezpeční aj pred bránou súpera pri štandardných situáciách.”

V zime sa klubu podaril “kúsok“, o ktorom sa dosť popísalo, najmä z pohľadu rekordnej sumy za prestup z druhej ligy. Ako by si spätne zhodnotil prestup Cletusa Nombila do prvoligového Zlína, s ktorým sa napokon v najvyššej českej lige neudržal.
,,Cletus prišiel vďaka kontaktu trénera Kuruca so Sharanim Zuberu, ktorého trénoval v Šamoríne. Cletus a Sharani sú najlepší kamaráti. Už na prvom tréningu bolo Cletusa “plné ihrisko“ a my sme vedeli, že ho dlho neudržíme. Rokovania s ním boli zdĺhavé, ale napokon sme našli spoločnú reč a podpísali sme dvojročnú zmluvu. Počas jesennej časti som pozval vtedajšieho športového riaditeľa Českých Budějovíc na náš domáci zápas proti Liptovskému Mikulášu. O Cletusa mali okamžite záujem, ale keďže došlo v klube k personálnym zmenám, prestup padol. Ďalším záujemcom bol Slovan Bratislava. O niekoľko dní som komunikoval s trénerom Zlína, ktorý hľadal hráča presne na túto pozíciu. Cletus oslovil aj ich a napokon boli v jednaniach najrýchlejší a najkonkrétnejší. Vedeli sme, že nám bude v zostave chýbať, ale takisto sme vedeli, že jeho posun do kvalitnejšej súťaže je len otázkou času. Takisto veľa zohrali aj financie, myslím si, že v rámci druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže je to rekordný transfer. To, že Zlín vypadol, ma mrzí. Je to tradičný český klub, s ktorým máme nadštandardné vzťahy. Verím, že sa do najvyššej súťaže vrátia čo najrýchlejšie.”

Ako hodnotíš návštevnosť zápasov, ktorá vygradovala v solídnu návštevu 3898 divákov v barážovom stretnutí na Tehelnom poli?
,,Úprimne si myslím, že návštevy by mohli byť vyššie. Ako klub máme limitované možnosti v rámci štadióna a vieme, že bojujeme s veľkou konkurenciou čo sa týka možností, ktoré dnes človek má. Mám na mysli internet, televíziu a podobne. Taký ozajstný “klubizmus“ a vzťah k tradíciám sa nanešťastie vytráca. Bez podpory a fanúšikovského záujmu to však dlhodobo nepôjde. Vážme si, čo máme a podporujme to, veď je to naše. Čo sa týka návštevy na Tehelnom poli, bolo úžasné vidieť toľko ľudí, ktorý úprimne fandili a tešili sa z každej akcie. Dlho som nevidel na slovenských štadiónoch, že by fanúšikovia tlieskali po ,,šmýkačke”. Bolo to naozaj skvelé a ďakujem každému, kto prišiel chlapcov podporiť. Takisto by som vyzdvihol návštevu na domácom zápase s Prešovom a výjazd fanúšikov do Michaloviec.”

Novinky, plány, zaujímavosti

Počas sezóny bola snaha o zlepšenie priestorov a komfortu na štadióne. Bufety, občerstvenie či fanshop sú dôležitou súčasťou nášho domovského stánku. Nastanú ešte nejaké zmeny?
,,V rámci našich možností a možností nášho areálu sa budeme opäť snažiť o určité zlepšenie. Uvidíme, čo sa nám podarí z hľadisku času a financií.”

14.mája klub na sociálnej sieti zverejnil informáciu ohľadom Memoranda o vzájomnej spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom. Ako hodnotíš tento krok a ako vidíš smerovanie tejto pre fanúšikov klubu horúcej témy?
,,Sme radi, že nám dal Slovenský futbalový zväz v podobe tohto Memoranda prísľub, že nám s potencionálnym novým štadiónom pomôže. Téma štadióna je u nás dá sa povedať riešená na dennej báze a stále hľadáme nejaké možné riešenie. Snažíme sa nájsť pomoc na magistráte a na župe, ale zatiaľ nie moc úspešne. Musím povedať, že je už dosť ľudí, napríklad aj z radu poslancov, ktorých táto téma zaujíma a snažia sa nám pomôcť. Sme a budeme stále presvedčení o tom, že Petržalka si dôstojný futbalový stánok zaslúži. Potrebujeme takisto nové tréningové plochy, aktuálne sa nám okrem našej futbalovej školy hlási do klubu viac ako 150 mládežníkov. Naša niekoľkoročná práca, dosiahnuté výsledky či mládežnícka základňa už nemôžu byť ignorované.”

Prezradíš čitateľom, ako vyzerajú predstavy o tíme a jeho zložení na novú sezónu? Sú nejaké plánované príchody či odchody?
,,Ako každé prestupové obdobie, aj v tom nasledujúcom príde k pohybom smerom dovnútra a von. Na príchodoch pracujeme už viac ako 2 mesiace a veríme, že sa nám tím podarí ešte skvalitniť. O všetkých pohyboch v kádri budeme samozrejme včas informovať.”

Ďakujeme za rozhovor.

FOTO: Martin Gabura