Nováčik Patrik Šurnovský: „Verím, že sa budem zlepšovať a bude z toho profitovať aj futbalová Petržalka.“

Muži  -  14 Júl 2023

Futbalovo vyrastal v Šuranoch, od dvanástich rokov pôsobil v akadémii FC Nitra, kde získal v kategórii U19 majstrovský titul SR, v československom finále prispel k výhre Nitry nad pražskou Spartou 4:1 a oslavoval dorastenecký československý titul. Pod Zoborom okúsil medzi seniormi najvyššiu ligovú súťaž a po zranení našiel nový domov v KFC Komárno, odkiaľ 25-ročný obranca PATRIK ŠURNOVSKÝ zavítal počas letnej prestávky do FC Petržalka.

"Na Komárno mi zostanú len tie najkrajšie spomienky, mal som šťastie na výbornú partiu, tomuto klubu som vďačný za pomocnú ruku v časoch, kedy som sa zranil a potreboval som priestor znovu naskočiť do futbalového vlaku. Najskôr z toho bolo len hosťovanie, neskôr som sa stal kmeňovým hráčom Komárna,“ hovorí Patrik Šurnovský o svojom dnes už bývalom zamestnávateľovi a prezradil nám, čo bolo prvým impulzom pri jeho príchode do Petržalky.

"Zavolal mi tréner Kuruc, s ktorým sa veľmi dobre poznám z dorasteneckých čias v Nitre, práve pod jeho vedením sa nám podarilo vybojovať majstrovské tituly v kategórii U19. Viem o jeho trénerských i ľudských kvalitách, veľmi rýchlo sme našli spoločnú reč a ja sám som cítil, že pre ďalšie napredovanie potrebujem nové výzvy v novom prostredí. Som rád, že som v Petržalke a verím, že budem pre mužstvo v novej sezóne prínosom,“ hovorí nováčik v čierno-bielych farbách Paťo Šurnovský.

Podmienky a atmosféru v Petržalke si pochvaľuje, ako sám hovorí, cíti, že je v správnom čase na správnom mieste. „Chcem sa posúvať a myslím si, že Petržalka je v tejto chvíli tou správnou adresou. Ja som mal od prvého telefonátu a príchodu do klubu len tie najlepšie pocity. Priznám sa, na začiatku som mal trochu obavy, aké tu bude zázemie a atmosféra, ale všetky moje pocity boli zbytočné. Nie som mladý, ale ani starý hráč, verím, že sa budem zlepšovať a bude z toho profitovať aj futbalová Petržalka.“

Ako hovorí sám Patrik, jeho miesto je na kraji obrannej formácie. Paradoxne, dorastenecký titul a prvý ligový zápas odohral netradične na pozícii ľavého záložníka. Trochu prekvapivo sa na tomto mieste objavil aj v stredajšom stretnutí v Matúškove proti Galante. „Nič extra za tým nehľadajte, tréner ma chcel v niektorom zo zápasov v príprave vidieť aj na tomto poste, vyšlo to na duel proti Galante. Ja osobne sa cítim istejšie v obrane, ale nemám problém nastúpiť ani v stredovej formácii,“ komentoval svoje zaradenie na menej očakávaný post.

Víťazstvo 4:0 bolo pokropením živou vodou pre Šurnovského i jeho spoluhráčov. „Pred zápasom sme sa v kabíne bavili o tom, že je najvyšší čas, aby sme sa chytili aj výsledkovo. Herne sme obstáli veľmi dobre aj v predošlých zápasoch, ale s víťazstvami prichádza na kopačky viac kľudu a pohoda na ihrisku aj mimo neho. Proti Galante sme si vypracovali niekoľko veľmi dobrých streleckých pozícií, okrem štyroch gólov sme mierili dvakrát do žrde a mohli sme pridať ďalšie góly. Do ďalších dní je to pre celé mužstvo výborný impulz.“

Meno „Šurnovský“ má v slovenskom futbale pevné miesto. Paťova sestra Martina je dlhoročnou slovenskou futbalovou reprezentantkou, aktuálne hrajúcou v Slavii Praha. Aký je vzťah výnimočnej futbalovej súrodeneckej dvojice? „Skvelý. Spolu sme vyrastali, Martina až do 15 rokov hrávala futbal s nami chlapcami. Dodnes sa podporujeme, často sa bavíme o odohraných zápasoch, ja som vďačný za jej podporu a rovnako sa snažím byť oporou aj ja pre ňu. V ostatnom období ju trápilo zranenie, tak verím, že sa rýchlo uzdraví a nadviaže na výborné výkony v Slavii Praha alebo sa posunie do jednej z kvalitných európskych ligových súťaží,“ hovorí hrdo smerom k svojej sestre Patrik Šurnovský.

Sám o sebe prezradil, že fanúšikovia môžu od neho očakávať v každom zápase odvedené maximum a z herného pohľadu je to hráč, ktorý má dominantnú ľavú nohu. Špecialitou sú potom jeho dlhé autové vhadzovania. „Dnes už to nie je žiadne tajomstvo, súperi z druhej ligy o tejto prednosti vedia. Hovoril som o tom aj s trénerom Kurucom, budem len rád, ak mužstvo bude profitovať z dlhých autov a podarí sa nám súperov prekvapiť. Ja osobne chcem na sebe tvrdo pracovať, zapracovať na číslach a posunúť Petržalku na vyššie tabuľkové priečky. V príprave hráme všetky zápasy na ihriskách súperov, o to viac sa teším na domácu ostrú premiéru a fanúšikov. Hneď prvý zápas sa ponesie v duchu osláv 125. výročia založenia klubu, verím, že na tribúnach bude veľa fanúšikov a my vybojujeme prvé tri body,“ povedal na záver nováčik v našich farbách Patrik Šurnovský.

Dodajme, že v najbližšom zápase sa predstaví FC Petržalka už zajtra (sobota 15.7.) o 10:30 na pôde maďarského Mosonmagyaróvár TE.

PATRIK ŠURNOVSKÝ - VIZITKA

Dátum narodenia: 13.11.1997
Miesto narodenia: Nové Zámky
Post: Obranca
Číslo dresu: 97

Najobľúbenejší hráč: Andrew Robertson
Najobľúbenejší klub: FC Barcelona
Predzápasový rituál: „Vždy si zaviažem ako prvú ľavú kopačku. Pred výkopom sa uzavriem do seba a koncentrujem sa na zápas. “
Životný zápas: Prvoligový debut v zápase FC Nitra – MFK Ružomberok. Zhodou okolností, nastúpil som na poste ľavého záložníka.“