Rozhovor s novou posilou Romanom Begalom: ,,Klub má bohatú históriu, chcem sa do nej zapísať.'

Muži  -  14 Jan 2024

Zimná príprava futbalistov Petržalky je v plnom prúde a hráči už “zarezávajú“ v tréningovom procese. Niektoré tváre sú nové, niektoré staro-nové a niektoré budú fanúšikom chýbať. My sme postupne vyspovedali tri doterajšie posily klubu. Prvou z nich je Roman Begala, záložník a bývalý kapitán Trebišova. Petržalka je pre neho po Michalovciach a Trebišove tretím seniorským klubom v kariére.

Ahoj Roman. Na rozdiel od dvoch ďalších posíl Harisa Harbu a Petra Nagya prichádzaš ako nová tvár, ktorá v klube ešte nikdy nepôsobila. Predstav sa teda fanúšikom a čitateľom.
,,Ahojte. Volám sa Roman Begala a mám 24 rokov. Som rodák z Banského, z malej obce na východnom Slovensku."

Prichádzaš z FK Slavoj Trebišov. Na konto si si tam počas celého pôsobenia počas piatich rokov pripísal sedemnásť gólov. Si označovaný za odchádzajúcu oporu či ikonu klubu, ako to vnímaš?
,,Strávil som tam päť pekných rokov, ktoré mi dali veľa, či už po hráčskej alebo ľudskej stránke. Mal som veľmi dobrý vzťah s funkcionármi aj fanúšikmi, čiže som sa tam cítil ako doma. Samozrejme, určite ma potešilo označenie za “ikonu“, sám som si to možno ešte stále úplne neuvedomil, asi to príde až časom. Som za to rád."

V Trebišove si trávil už šiestu sezónu, počas ktorej si sa ale rozhodol zmeniť pôsobisko. Čo ťa presvedčilo o prestupe do FC Petržalka?
,,Najmä som začal vnímať, že sa už neviem “posúvať“. Cítil som, že sa v Trebišove už neviem zlepšiť. Potreboval som nejaký nový impulz, možno už aj skôr. Prišlo to teraz a ja verím, že to bolo správne rozhodnutie."

Naznačil si, že nový impulz možno mohol prísť už dávnejšie. Tréner Michal Kuruc sa nechal počuť, že sa ťa snažil získať “pod svoje krídla“ už skôr, dokonca ešte v časoch, keď trénoval Šamorín. Nebol to teda ešte správny čas opustiť Trebišov?
,,Áno, ten krok mohol prísť skôr. Napríklad aj vtedy, keď ma oslovil tréner Kuruc s ponukou zo Šamorína, ale nevyšlo to. Úprimne, stále som váhal a čakal, bolo tam viac ponúk. Verím, že ten krok, ktorý som urobil teraz, je správny."

Ako prebiehal transfer do FC Petržalka?
,,S vedením Petržalky som bol v kontakte už v lete, čiže to trvalo dlhšie. Vtedy to padlo na nejakých veciach, najmä na mojom zdravotnom stave, necítil som sa na sto percent dobre a fit. Som ale veľmi rád, že mali o mňa záujem aj naďalej a že sme sa teraz dohodli."

Aké máš očakávania od tohto prestupu a čo sú tvoje ciele počas pôsobenia v FC Petržalka?
,,Verím, že som prišiel do ambiciózneho klubu. V prvom rade si prajem, aby sa darilo mužstvu. To je hlavné, chcem pomôcť tímu smerovať za dobrými výsledkami, ktoré koniec koncov dosiahli aj na jeseň. Sebe chcem pomôcť jedine gólmi, asistenciami a kvalitnými výkonmi. Chcem, aby sa klubu darilo aj naďalej."

Ako hodnotíš to, že klub po jeseni zimuje na tretej priečke?
,,Z môjho pohľadu viem hodnotiť najmä vzájomný zápas Petržalky s Trebišovom, v ktorom som hral. Ukázal nám, že hráči Petržalky hrali určite jeden z najkrajších typov futbalu. Mali sme s nimi problém. Myslím si, že mužstvo je či už kvalitatívne, alebo hráčsky dobre vyvážené a tým sa to časom odzrkadlilo aj na zaslúžených výsledkoch."

S tímom si už odštartoval zimnú prípravu, aké boli tvoje prvé pocity?
,,Bolo to pre mňa zaujímavé. Predsa len, spravil som zmenu po piatich rokoch. Bol som zvyknutý na niečo iné. Čo sa týka podmienok, sú na vyššej úrovni, aj čo sa týka zabezpečenia trénerov, fyzio vecí a tak ďalej. Je to pre mňa niečo nové, nie len v klube ale aj mesto a všetko navôkol, zoznamujem sa s prostredím. Som tu zatiaľ šťastný a spokojný. Od začiatku si uvedomujem, že klub má históriu a ja dúfam, že sa do nej spoločnými silami zapíšeme aj my."

Ako zatiaľ hodnotíš kabínu? Sú tu aj hráči, ktorých poznáš bližšie?
,,Osobne som sa nepoznal asi s nikým, ale z videnia a zápasov samozrejme s viacerými. Chalani sú ale nápomocní, ukazujú mi nové veci a pomáhajú mi, takže kabínu hodnotím skvele, za čo som veľmi vďačný."

Máš nejaký odkaz petržalským fanúšikom?
,,Najmä si prajem, aby nás chodili podporovať v čo najväčšom počte. Verím, že budeme dosahovať úspechy, z ktorých sa budeme spolu s nimi radovať a že sa budú z nášho futbalu a našich výsledkov tešiť."

ZAUJÍMAVOSTI:

Futbalový/é vzor/y: Frank Lampard
Životný vzor: Mama
Najväčší fanúšik/fanúšikovia: Rodičia
Rituál pred zápasom: Vždy si obujem najprv pravú kopačku
Rituál po zápase: nemám
Obľúbené jedlo: Buchty na pare
Obľúbený nápoj: Coca cola
Obľúbený futbalový klub: Real Madrid
Ktorý šport máš na druhom mieste: Hokej
Cenná rada pre futbalových začiatočníkov/mladých hráčov: Nikdy nepozeraj na ostatných, ale sústreď sa sám na seba.

Ďakujeme za rozhovor.

Autor: Adam Setvák