Šimon Kozák okorenil prvý štart v základnej zostave gólom: „Venoval som ho k meninám babke!“

Muži  -  21 Aug 2021

Pred štyrmi rokmi spečatil kapitán vtedajšej slovenskej reprezentačnej 17-ky prestup z Trnavy do anglického FC Southampton a mladíkovi sa naskytla jedinečná šanca uchytiť sa vo veľkom futbale. Na Britských ostrovoch sa mu však lepila športová smola na päty a pribrzdila jeho veľký futbalový rozlet. Ale nezastavila. Aj keď sa jeho prestup do Petržalky upiekol na poslednú chvíľu, v stredu si zapísal prvý štart v základnej zostave a v závere stretnutia sa prvýkrát zapísal do streleckej listiny. Jeden z najväčších mládežníckych talentov slovenského futbalu posledného obdobia tak dal po dlhšom čase opäť o sebe vedieť – práve v bieločiernych farbách. Novou akvizíciou FC Petržalka je od tohto leta 20-ročný obranca ŠIMON KOZÁK.

"Napriek všetkému čo ma v Anglicku postretlo, som za túto skúsenosť veľmi vďačný. Chcel som okúsiť aké je to pôsobiť vo veľkom klube – podarilo sa mi to. Mládežnícke výbery a kategória U23 často trénovali s A-tímom Southamptonu, žili sme ako jedna rodina.Trénoval som spolu s priateľmi Nathanom Redmondom, Michaelom Obafemim, či Janom Bednarekom, nie všetko vyšlo nakoniec podľa mojich predstáv, ale nič neľutujem,“ povedal na margo pôsobenia v mládežníckej akadémii v Southamptone Šimon Kozák.

Škoda, že ho v Anglicku postretla neobvyklá séria zranení. „Mal som problémy so slabinami, neskôr tri vykĺbenia ramien, absolvoval som dve operácie, rehabilitácie, nakoniec sme sa s manažérmi dohodli, že bude lepšie ak sa pôjdem rozohrať do domácich podmienok,“ hovorí o zdravotných problémoch, ktoré však mali pokračovanie aj na Slovensku. „Prišiel som do Michaloviec, no po dvoch týždňoch som si na sústredení v Turecku poranil koleno a to ma vyradilo z futbalu na dlhých 18 mesiacov. Som nesmierne vďačný Petržalke za príležitosť reštartovať kariéru,“ uzavrel tému spomienok na minulosť hráč, ktorý v kategórii U15, U16 a U17 patril k pilierom slovenskej mládežníckej reprezentácie.

Zdroj: southamptonfc.com

Jeho prestup do Petržalky bol spečatený krátko pred štartom novej sezóny. Po tom ako debutoval v Žiline, nastúpil v domácom stretnutí proti Bardejovu a v stredu premiérovo v základnej zostave proti Rohožníku. „V klube som trénoval, no administratívne nebolo pôsobenie v Petržalke dotiahnuté do konca a čakali sme na dokumenty zo SFZ,“ ozrejmil situáciu autor štvrtého gólu do siete Rohožníka. Prvý úspešný zásah venoval svojej starej mame: „Pred zápasom mi hovorila, že by bolo pekné, keby sa mi podarilo po dlhom čase skórovať práve v deň jej menín. O to väčšiu radosť som mal, keď mi to tam padlo. Je mojou najväčšou fanynkou, od mládežníckych čias cestuje na každý môj zápas z Voderadov, v hľadisku nechýbala ani v stredu. Jej prítomnosť je pre mňa vždy veľkou podporou. Tento gól venujem práve jej,“ povedal krátko po zápase úspešný strelec.

Gólovým zápisom a spoľahlivým výkonom na stopérskom potešil Šimon Kozák nielen fanúšikov, ale určite aj trénerov a realizačný tím. Ako sa mu hralo v dvojici so skúseným Jakubom Nemcom? „Myslím si, že všetko bolo v najlepšom poriadku. Rozumieme si na ihrisku aj mimo neho, je to skvelý kamoš, zápas som si užil. Pre mňa je tento štart veľmi motivujúci. Práve zápasová prax je to, čo potrebujem ako soľ, som rád, že som sa mohol odmeniť gólom trénerom za dôveru. Dúfam, že sú spokojní.“

Šimon Kozák tak prispel k štvrtej výhre FC Petržalka v rade a posunul naše mužstvo na čelo druholigovej tabuľky. „Tvoríme super kolektív a postupne sa zlepšujeme. Petržalka je klub, ktorý chce napredovať, cítim na každom kroku ambíciu stúpať vyššie, to mi vyhovuje. Teším sa, že tu môžem pôsobiť a verím, že sme len na samom začiatku a štyrmi víťazstvami v rade sme rozhodne nepovedali posledné slovo,“ dodal na záver Šimon Kozák.

V najbližšom stretnutí sa predstaví FC Petržalka už zajtra (nedeľa 22.8.) v zápase 5. kola o 10:30 na štadióne na Pasienkoch, kde si zmeria sily s B-tímom bratislavského Slovana. Hlavným rozhodcom stretnutia bude Tomáš Marsal na čiarach mu budú asistovať Lukáš Lauer a Tomáš Ralbovský.

VIZITKA – ŠIMON KOZÁK

Dátum narodenia: 20. februára 2001
Miesto narodenia: Trnava
Post: Obranca
Číslo dresu: 26
Najobľúbenejší klub: FC Barcelona
Najobľúbenejší hráč: Môj veľký vzor Sergio Ramos
Najväčšia futbalová prednosť: Osobné súboje
Futbalové cieie: Tie najvyššie. Nie vždy sa to podarí, ale chcem dosiahnuť vždy svoje maximum.
Rituál: Pozriem videá zo zápasov Sergia Ramosa a pomodlím sa.

REPREZENTÁCIA SR:

Slovensko U15: 8 / 1
Slovensko U16: 13 / 0
Slovensko U17: 10 / 0
Slovensko U19: 5 / 0