Veľký rozhovor s generálnym manažérom Andrejom Kalinom: ,,Postup by bol nádherný, chcem byť pri tom!''

Muži  -  24 Dec 2023

Vianočné sviatky sú v plnom prúde a futbalisti Petržalky tak nemusia aspoň chvíľu myslieť na futbal. To však nie úplne platí pri pozícii generálneho manažéra. Aj preto vám prinášame veľký vianočný rozhovor s Andrejom Kalinom, generálnym manažérom FC Petržalka, ktorý okrem iného priznal, že má pracovné povinnosti bez ohľadu na to, či je sviatok alebo nie.

Ahoj Andy. V Petržalke pôsobíš už mnoho rokov a každý fanúšik sa s tvojím menom pravdepodobne viackrát stretol. Predstav sa ale novým fanúšikom či čitateľom.
,,Ahojte. Volám sa Andrej Kalina, mám 36 rokov a som petržalský rodák. V Petržalke žijem celý život. Som odchovanec bývalej Artmedie Petržalka a v určitom veku sa mi pošťastilo dostať sa do môjho milovaného klubu na post funkcionára. S menšou pauzou som tu až doteraz."

Pred manažérskou kariérou si mal aj tú hráčsku. Najdlhšie obdobie si strávil v Petržalke, kde si si pripísal aj ligový štart. Vyskúšal si si ale aj pôsobenie v Dunajskej Lužnej či Pezinku a výraznejšiu stopu si zanechal v Rači. Ako na tieto angažmány spomínaš?
,,Najviac a najradšej spomínam na účinkovanie v Petržalke. Bola to najdlhšia časť mojej futbalovej kariéry. Na ligový štart pod Ladislavom Molnárom som veľmi hrdý. Vtedy totiž v Petržalke nebolo zvykom, že by odchovanci nastupovali v prvom tíme. Výnimkou bol azda iba Martin Mikulič. Na slovenské pomery to bol tím plný hviezd. Celá moja rodina bola na tribúne pamätného štadióna za Starým mostom. Aj keď som odohral iba záver stretnutia, bolo to pre mňa niečo neuveriteľné. Čo sa týka iných klubov, v Pezinku som nestrávil práve najlepšie chvíle, nehovoriac o Lužnej. Na tieto pôsobenia príliš nemyslím, boli to veľmi krátke epizódy môjho futbalového života. Mimo Petržalky som bol ale najdlhšie v Rači. Tam sme boli výborná partia. Tvorili sme skvelý kolektív, ktorý držal spolu aj mimo futbalu a to je veľmi dôležité pre celkové fungovanie."

Pamätáš si na všetkých trénerov, pod ktorými si ako hráč pôsobil?
,,Trénovali ma okrem iných mená ako Laco Molnár, pod ktorým som zažil už spomínaný debut, nebohý Jozef Adamec, Štefan Horný, Michal Hipp či Vladimír Weiss starší. Ako najľudskejšieho si pamätám Michala Hippa, opakom bol Vladimír Weiss. Trénerov si pamätám a zážitkov mám mnoho, rešpekt som mal ale absolútne pred všetkými. V Petržalke som bol súčasťou kabíny s hráčmi, ktorým som dovtedy podával lopty. Na jednej strane som cítil radosť, no na druhej strane som tam všetkým vykal a to nepatrím k nejakým utiahnutým ľudom, ktorí si sadnú do rohu. Toto obdobie beriem ako niečo “za odmenu“, pretože som si to výkonmi zaslúžil, ale aj ako teror, najmä za pôsobenia pod pánom Weissom (smiech)."

Ako by si porovnal dnešných mladých futbalistov s juniormi v čase, keď si debutoval ty?
,,Zmenila sa doba, hráči dnes majú oveľa viac možností čo robiť aj mimo futbalu. Dnes môžu robiť hocičo, ja som okrem futbalu hrával možno futbalového manažéra na počítači alebo sa učil. Ak by som to mal porovnať, dnešná generácia je drzejšia. V mojich časoch debutu to bolo o obrovskom rešpekte, keď som prišiel do A-tímu. Dnes mi mladí prídu, že to berú ako samozrejmosť. Prídu k mužom a ak nehrajú toľko, koľko by chceli, namiesto tvrdej driny príde k vyplakávaniu a vymýšľaniu kam odísť. Na vine sú zväčša všetci ako napríklad tréner alebo iní ľudia v klube, len nie samotný hráč. Toto nevnímam dobre, mladí by mali mať bojovného ducha a viac sebareflexie. Sám viem, že vlastnosti či kontakty, ktoré nadobudnú pri futbale, nezískajú nikde inde. Mali by tak k tomu postaviť."

Popri futbale si študoval a štúdium si aj úspešne ukončil. Akú rolu hrala v tvojom živote škola?
,,Vyštudoval som Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Globálne mi škola toho do praxe príliš nedala, ale popri futbale som mal aj iné aktivity a to bolo dôležité. Mozog som mohol zapájať aj inde ako len na ihrisku. Podľa mňa je to dôležité a aj hráčom by som radil nesústrediť sa iba na jednu vec. Mali by sa popri futbalu venovať aj niečomu inému, pretože menej ako 1% z nich sa bude futbalom aj živiť. Dá sa to, spolu so mnou študovalo mnoho profesionálnych a odo mňa “väčších“ futbalistov. Z toho, že som sa venoval viacerým veciam, ťažím dodnes. Napríklad to, že som sa vtedy začal venovať aj "agentským" veciam, mi otvorilo dvere k môjmu aktuálnemu pôsobeniu v Petržalke."

Chýba ti behanie po ihrisku alebo si viac užívaš manažérsku pozíciu?
,,Keď som sa presunul na funkcionársku dráhu, hranie mi z počiatku veľmi chýbalo. Odvtedy sa však toho zmenilo veľa. Aktuálne si futbal zahrám možno jedenkrát za rok, aj to sa z toho potom týždeň spamätávam (smiech). Mudrujem tak už iba z tribúny a aj keď to možno bude znieť divne, hranie mi už vôbec nechýba. Skôr si idem občas zahrať footgolf no a keď mám už robiť nejakú fyzickú aktivitu, je to cvičenie v posilňovni."

V roku 2014 si bol jeden z ľudí, ktorí stáli pri založení nového klubu a v FC Petržalka si pôsobil až do roku 2019. Si jeden z ľudí, ktorí postavili futbal v Petržalke na nohy.
,,Začal by som Marekom Mojtom, ktorého meno by som podčiarkol. Som mu vďačný, že mi dal možnosť byť v tomto procese. Petržalku sme “nakopávali“ spolu. Keby nebolo jeho, futbal v Petržalke by nebol tam, kde aktuálne je. Časom sa samozrejme pridal Marek Trajter a nedávno Marián Fridrich. Toto obdobie piatich rokov pre mňa znamená naberanie mnohých skúseností, budovanie niečoho od samého začiatku a keď sa na to pozriem spätne, bolo to skvelé, aj keď ťažké. Som presvedčený, že nás čakajú ešte krajšie chvíle a to najhoršie je za nami. Spoznal som veľa ľudí, naučil sa mnoho nových vecí. Keď niekto niečo robí od srdca, raz príde aj to zaslúžené ovocie. Tak by som charakterizoval toto obdobie v Petržalke."

Prišiel rok 2019, koniec v Petržalke a dvojročná pauza. Čo bolo dôvodom?
,,Cítil som, že mám skončiť, tak som to skrátka urobil. Mal som tiež rozbehnutý vlastný projekt, futbalovú sociálnu sieť. Vymyslel som niečo, čo ešte na svete nebolo. Po nociach som sa budil s tým, že sa tomu nedostatočne venujem. Dôvodov bolo viac ale cítil som, že nastal čas odchodu. Potom nastalo obdobie koronavírusu a popri venovaní sa môjmu projektu som si doprial aj oddych."

V roku 2021 prišla nová výzva, podpísal ťa trnavský Spartak. Trnava skončila po základnej časti druhá, po nadstavbe ukončila sezónu na treťom mieste a ročník naviac "poznačil" triumf vo finále slovenského pohára nad Slovanom na Tehelnom poli. Aký to bol rok pre teba osobne?
,,Celé to začalo tak, že ma oslovil vtedajší riaditeľ Spartaka Trnava s tým, či mu nepomôžem s príchodom hráčov. Do tímu som mu tak dotiahol niekoľko futbalistov a nakoniec ma pred letom oslovil s ponukou na post generálneho manažéra. Bral som to ako ďalšiu možnosť na posun vpred, získať nové kontakty, byť v profesionálnom futbale. Stretol som aj dobrých aj menej dobrých ľudí, zažil skvelé aj ťažké chvíle. Bolo to poučné obdobie. Čo sa týka sezóny, skončili sme tretí a vyhrali slovenský pohár, navyše na pôde Slovana. Zo športového hľadiska to teda bola skvelá sezóna, z tých ostatných hľadísk tak 50 na 50."

Aký bol koniec v Trnave a čo bol jeho hlavný dôvod?
,,Koniec v Trnave som inicioval ja. Niekoľkokrát som sa stretol s majiteľmi a povedal im svoje predstavy o tom, ako by to v klube mohlo fungovať. V systéme, v akom Spartak fungoval, som ja už nedokázal existovať a preto som sa rozhodol skončiť. Aktuálne sa im darí, čomu sa teším a držím im palce, ale moje rozhodnutie absolútne neľutujem."

Vrátil si sa do Petržalky. S akými cieľmi?
,,Takmer hneď ako som skončil v Trnave, som začal opäť s prácou v Petržalke. Poznal som fungovanie klubu a aj keď som nebol jeho súčasťou tri roky, stále som sa snažil nejako podieľať na jeho fungovaní a pomôcť, keď ma o to niekto z klubu požiadal. Vracal som sa s tým, aby som sa čo najskôr vrátil do tých koľají, v ktorých som už pred tým bol. Minimálne rok mi to trvalo, kým som sa zorientoval a všetko začalo ísť tak, ako som si predstavoval. Vrátil som sa z najvyššej súťaže, kde som si niečo prežil, vyskúšal a prišiel som naspäť s presvedčením, že v nej bude aj Petržalka a ja chcem byť pri tom."

Prvá sezóna v Petržalke pravdepodobne nedopadla podľa predstáv. Čo bolo podľa teba dôvodom?
,,Pre mňa to bolo jedno veľké sklamanie. Poviem otvorene, najviac sklamaný som bol z hráčov a prakticky všetci sú už mimo klub. Sklamali ma aj skúsenejší hráči, od ktorých som čakal, že to mužstvo potiahnu, pretože sa do tej role pred sezónou stavali. Avšak to sa neudialo. Z môjho pohľadu táto sezóna nebola iba zlá, ale katastrofálna a ja som sa len modlil, nech už nastane jej koniec. Má to však aj pozitíva ako napríklad príchod trénera Kuruca. Ak by sezóna vyzerala inak, možno by neprišiel a tak verím, že je všetko tak, ako má byť. Za pozitívum považujem aj vstup tretieho akcionára Mariána Fridricha, ktorý v klube zmenil viacero vecí. Príchod týchto ľudí vyvážil neúspešnú, pre mňa katastrofálnu sezónu."

Aktuálna sezóna sa rozbiehala pomaly, prišli aj nešťastné domáce prehry, v ktorých tím nebol horší ako súper. Časom sa však tím zomkol a dotiahol to až na tretiu priečku, na ktorej Petržalka zimuje. Vládne spokojnosť?
,,Z môjho pohľadu vládne spokojnosť, no ja som v týchto veciach dosť náročný, najmä na seba. Keď by som to mal zrekapitulovať, mrzia ma niektoré zbytočné straty bodov. Ale treba byť aj objektívny, pretože v niektorých zápasoch sa nám to šťastie, ktoré sme v domácich zápasoch nemali, vrátilo."

Mimo výsledkov na ihrisku, boli pred touto sezónou v klube aj iné ciele a plány? Ak áno, je s výsledkami zatiaľ spokojnosť?
,,Áno, napríklad ohľadom návštevnosti. Dali sme si za cieľ zvýšiť komfort pre fanúšikov na štadióne. Mali sme k tomu nejaké sprievodné akcie, pokúsili sme sa tú úroveň posúvať dopredu. Štadión nevieme nafúknuť, v klube nemáme 40 či 50 zamestnancov, takže sme sa snažili v rámci možností. Otvorili sme ďalší bufet na odstránenie dlhých rád pred bufetom pod hlavnou tribúnou. Snažili sme sa rozšíriť sortiment, naštartovať fanshop. Na jar sa pokúsime tieto veci ešte zlepšiť. Ja osobne som ale rátal s vyššími číslami ľudí na tribúnach. Aj podľa prognóz sme rátali s vyšším priemerom fanúšikov. Aj keď po výsledkoch z minulej sezóny a taktiež miernom zvýšení vstupného, čo sme urobili prvýkrát po dlhých rokoch v druhej lige, sa to možno dalo trocha čakať. V otázke návštevnosti by som sa tak priklonil k nespokojnosti. S celkovým fungovaním v klube avšak vládne spokojnosť, rovnako ako s futbalovým postavením v tabuľke."

Petržalku túto sezónu posilnili Halouska, Šurnovský, Nombil či Babovič, na hosťovaní je Hečko, v lete sa k tímu pripojil Čiernik. Tím prešiel po poslednej sezóne veľkou obmenou a riešil si viaceré prestupy. Ako si spokojný s posilami?  
,,Potrebovali sme posilniť určité kľúčové posty, prioritne stredovú os. To znamená, že sme hľadali najmä brankára, stredového hráča a útočníka. Všeobecne vládne spokojnosť, objektívne však nemôžem byť spokojný s pozíciou hrotového útočníka. Uvidíme, čo sa udeje počas zimného prestupového obdobia. O našich hráčov je záujem, isté zmeny isto prídu, s niekým sa budeme musieť rozlúčiť. Avšak zimujeme tretí a nechceme zaspať, chceme sa posilniť. Čo by som však chcel podotknúť je fakt, že veľké slovo má tréner. Nikdy to nebolo a ani nebude tak, že sa budem snažiť nasilu o príchod hráča, o ktorého tréner nestojí. Každého jedného hráča konzultujem s hlavným trénerom. Tento rok sme mali omnoho šťastnejšiu ruku ako minulú sezónu."

Petržalka patrí ku klubom, ktoré pracujú so svojou mládežou a mladým hráčom dávajú príležitosti na štart v kariére. Príkladmi z aktuálneho kádra môžu byť Sliacky, Halo, Kachnič, Riznič, Minka, Bordáč či Kelembet.
,,Vždy chceme dávať šance mladým hráčom. Ak je niekto talentovaný a dostatočne pracuje, po odchode z U19 dostane šancu v A-tíme, alebo počas sezóny, alebo napríklad v zimnej príprave. Je už iba na nich, ako sa ukážu. Okrem spomenutých mladých hráčov s nami trénuje aj osemnásťročný Vlčák, Rojas či sedemnásťročný Petrúfka. Všeobecne však musím podotknúť, že prechod k mužom je ťažký. Ja osobne som videl mnoho prípadov hráčov, ktorí boli talentovaní v doraste, niektorí aj vysoko nadpriemerne a u mužov sa napriek tomu nedokázali presadiť. My mladých hráčov vyhľadávame, ale vždy to bude iba na nich. Nikdy tu nikoho nebudeme držať nasilu, hráč to musí mať v sebe."

Čo považuješ za “strop“ doterajšej práce v Petržalke?
,,Pre mňa je podstatných viacero vecí. Začnime tým, že sa klub etabloval v druhej lige. Taktiež to, že dokážeme “zabudovať“ mladých hráčov do zostavy. Čo je najpodstatnejšie, nie je náhodou že hráči, ktorí u nás pôsobili, sa dokázali presadiť v najvyšších ligách, či už v tej slovenskej alebo v zahraničných súťažiach. Príkladov je viacero, za najvýznamnejšie považujem reprezentanta Ladislava Almásiho či Erika Prekopa, ktorý už bol náhradník v reprezentácii. Taktiež treba spomenúť fakt, že zásobujeme mládežnícke reprezentácie kvalitnými hráčmi. Tým pádom chodí na naše zápasy dosť veľa funkcionárov a agentov z iných klubov z vyšších a lepších líg a o našich hráčov je záujem. Všetky mládežnícke tímy máme v najvyššej súťaži, dokázali sme sa odraziť odo dna a vybudovať to. “Podčiarkol“ by som to tým, že verejnosť, či už fanúšikovská alebo športová v rámci iných klubov, považuje Petržalku za dobrý klub s dobrými hráčmi."

Ešte pred koncom poslednej sezóny prišiel do klubu nový tréner Michal Kuruc, ktorý nahradil Alexandra Zachariáša. Spomenul si, že jeho príchod vyvážil neúspešnú sezónu, čiže si s jeho príchodom pravdepodobne spokojný.
,,Ja osobne som ho pred jeho príchodom do klubu nepoznal. Mal som nejaké referencie, ako to už vo futbale býva, dobré a aj zlé. Od jeho prvého dňa v klube priniesol dosť realistický pohľad na futbal, má svoju jasnú víziu, dobre komunikuje s hráčmi, so mnou, s majiteľmi. Vie, čo chce. Je to inteligentný človek a z môjho pohľadu mu to tu sadlo."

Prezradíš čitateľom najnovšie pohyby v kádri či nejaké prestupové ciele počas zimy?
,,O minimálne dvoch hráčov nášho mužstva je veľký záujem v najvyšších ligách či už na Slovensku alebo v zahraničí. Všetky posily, ktoré chceme dotiahnuť, sú už oslovené, s niektorými sme už aj predbežne dohodnutí. Do konca roka budeme mať s istotou nejaké posily dohodnuté. Verejnosť sa to dozvie ale až začiatkom nového roka. Prestupový ciel je jasný, chceme sa skvalitniť a pobiť sa o špičku tabuľky."

Počas jesennej časti klub vypol komentovanie na sociálnych sieťach, k čomu vydal neskôr aj odôvodnenie. Ako si situáciu vnímal ty?
,,Z môjho pohľadu je internet a obzvlášť v dnešnej dobe “zvláštne miesto“. Hocikto sa môže vyjadrovať k hocičomu, čo by nebolo vôbec zlé, ak by však ľudia vedeli, aké slová použiť. Ak by vedeli ovládať, v akej miere a akým spôsobom sa k niečomu vyjadrujú, bolo by to iné. Na našich oficiálnych stránkach však boli miery viackrát prekročené. Prišlo k vulgarizmom či osočovaniu niekoho iného len preto, lebo si dotyční mysleli, že pravdu vedia iba oni. Povedali sme si, že nechceme, aby sa niečo takéto tvorilo na našich sociálnych sieťach. Po zablokovaní prišla samozrejme nejaká nevôľa. Čo však bolo dobré, stretli sme sa s našim fanklubom. Tam sa podľa mňa všetko vydiskutovalo, vysvetlilo a aj vyjadrenie ktoré klub dával, pridal po dohode s fanúšikmi. Situácia sa omnoho zlepšila, čomu možno pomohli aj výsledky A-tímu. Z môjho pohľadu by každý človek mal zachovať dôstojnosť a aj keď sa dá hocičo voľne komentovať, nemal by vulgárne urážať ľudí."

Aké sú tvoje osobné ciele a ciele klubu do budúcna?
,,Mám asi tri základné ciele. Prvým je to, aby vyrástol v Petržalke štadión, na ktorom by sa mohla hrať najvyššia liga a aj európske súťaže do istej fázy, napríklad že by sa tam dali odohrať nejaké dve alebo tri predkolá. Stavať v Petržalke obrovský štadión pre dvadsaťtisíc ľudí by bol samozrejme nezmysel. Druhým cieľom je samotný postup Petržalky medzi elitu, aby sme hrali Niké ligu. Tretí cieľ je čo najviac sa priblížiť k tomu, že klub bude samofinancovateľný, teda udržateľný vďaka svojej športovej a marketingovej činnosti. Na základe mojich skúseností súdim, že toto sa dokázať nedá inde ako v najvyššej lige. V rámci transferov a vzťahov musíme spolupracovať so zástupcami z okolitých krajín a rôznych európskych súťaží. Špeciálny cieľ je to, aby sme boli všetci v klube aj okolo neho zdraví a šťastní. A k cieľom klubu? Myslím si, že máme šťastie na akcionárov, ktorí majú ku klubu vzťah, podporujú ho a pomáhajú mu. V pláne je určite pracovať aj na akadémii pre mládež, posúvať sa vo všetkých smeroch vpred. Získavať partnerov, hrať vyššiu súťaž, dobre predávať hráčov, tvoriť nové spolupráce či už s mestskou časťou, mestom, so župou. Všeobecne si myslím, že ciele klubu sa nelíšia od tých mojich."

Sú akékoľvek novinky v téme nového štadióna? Niektorí fanúšikovia verili, že by mohol vyrásť na mieste starého štadióna za Starým mostom. Najnovšie o tomto mieste ale vyšla správa, ktorá ich nepoteší. Od bratislavského magistrátu tam dostal potvrdenie kontroverzný projekt.
,,Situáciu ohľadom nového štadióna riešime doslova roky. Mení sa obsadenie v parlamente, v meste, na župe, v Petržalke, všade. Snažíme sa zorientovať a presadiť náš cieľ, ktorý je stále rovnaký. Nájsť pozemok a postaviť tam štadión tak, aby boli všetci spokojní. Pozemok je už aj pravdepodobne nájdený, ide o župný pozemok pri slnečniciach. Chceme aby štadión slúžil na to, čo má a aby mal aj širšie využitie, čo je podľa mňa jediný logický spôsob na udržateľnosť."

Spomenul si spoluprácu s mestskou časťou či mestom. Mnohých fanúšikov zaujíma aký je vzťah medzi nimi a klubom?
,,Vzťahy sú v poriadku. Veci komunikujem ja ako poslanec a Marián Fridrich. So starostom vychádzam dobre, aj komunikácia je taká, aká by mala byť. Aj keď niekedy nastanú nejaké nezhody, na konci dňa sa normálne dohodneme. Niektorí fanúšikovia sa obávajú, či by napríklad v otázke štadióna prišla podpora zo strany mestskej časti a podobne. Myslím si, že keby župa poskytla pozemok, pripojí sa SFZ, fond na podporu športu a pomoc príde aj od mesta Bratislava, tak verím, že by pomohla aj mestská časť Petržalka."

Máš nejaké osobné sny v ďalšej kariére?
,,Vyskúšal som si pôsobenie v Spartaku Trnava, teda v klube, v ktorom to aspoň čo sa verejnosti a fanúšikov týka, podľa mňa žije najviac na Slovensku. Spartak v meste vidíte všade, deti majú dresy, logo klubu vidíte hocikde v meste, ľudia sa stále rozprávajú o futbale. Zažil som to na vlastnej koži, ale vzťah k tomu klubu som logicky nemal taký, aký mám ku Petržalke. Toto sa nedá ničím nahradiť. Práca vo futbalovom klube nie je len o práci ale musí tam byť podľa mňa aj nejaký špeciálny vzťah a emócia. Aj keď nechcem nič vylučovať, pretože život prináša rôzne situácie, aktuálne si neviem predstaviť pôsobenie vo futbale na funkcionárskej pozícii v inom klube ako FC Petržalka."

Otázka mimo futbal. Je čas Vianoc, ako ich zvykneš tráviť?
,,Moja práca je špecifická, veľa vecí sa robí, keď iní majú voľno. Pracujem aj cez víkendy, sviatky či Vianoce, ale samozrejme si plánujem aj oddýchnuť, načerpať sily na nový rok. Ku koncu roka plánujem ísť s priateľkou na chatu trošku vyvetrať hlavu. V čase Vianoc sa najmä teším na čas strávený s rodinou, priateľkou, kamarátmi a samozrejme na zemiakový šalát a vyprážaného kapra (smiech)."

Chcel by si niečo odkázať, či už petržalským priaznivcom, fanúšikom klubu, čitateľom či iným?
,,V prvom rade im želám pokojné prežitie vianočných sviatkov, aby každý zabudol na každodenné starosti a nech si užije čas s rodinou a najbližšími. Do nového roka všetkým želám najmä zdravie, pozitívne myslenie a želám si, aby sme boli všetci normálni (smiech). Špeciálna vďaka patrí všetkým, ktorí pracujú v klube. Od majiteľov cez trénerov, ľudí v údržbe, fanúšikov až ku všetkým podporovateľom a partnerom. Skrátka vďaka všetkým, bez ktorých by sme neboli tam, kde sme."

Ďakujeme za rozhovor.

ZAUJÍMAVOSTI:
Futbalový/é vzor/y: Juan Román Riquelme, Djalminha
Životný vzor: rodičia
Najväčší fanúšik/fanúšikovia: rodičia, priateľka
Rituál pred zápasom: Idem do šatne za chlapcami a s každým si podám ruku.
Rituál po zápase: Prakticky to isté ako pred zápasom.
Obľúbené jedlo: krevety, kalamáre
Obľúbený nápoj: minerálka
Obľúbený futbalový klub: FC Petržalka
Ktorý šport máš na druhom mieste: footgolf
Cenná rada pre futbalových začiatočníkov/mladých hráčov: Nesťažovať sa na všetkých a na všetko, robiť vždy niečo navyše a vždy na 100%. Kariéra je krátka, ubehne veľmi rýchlo a nedá sa vrátiť späť 

Autor: Adam Setvák