Fitness N94 / FCPA (časť 1.) - INDIVIDUÁLNE TRÉNINGY AKO NADSTAVBA

Absolvovali vaše deti všetky tréningy? Je to záruka, že dosiahnu na méty, o ktorých snívají oni i vy? Bude to stačiť?
Parajumpers sale Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale http://www.canadagooseoutlets.be

Fitness N94 / FCPA (časť 1.) – INDIVIDUÁLNE TRÉNINGY AKO NADSTAVBA

– Absolvovali vaše deti všetky tréningy?
– Je to záruka, že dosiahnu na méty, o ktorých snívají oni i vy?
– Bude to stačiť?

Na tému množstva a kvality tréningov bolo popísaného viac než dosť. Časy popluhárovcov, kedy deti získali potrebnú kondíciu preskakovaním plotov, či rýchlymi útekmi po tom, čo ich prichytil niekto ako kradnú čerešne v sade, sú nenávratne preč. O tom, prečo dvaja rovnako talentovaní a trénovaní mladí hráči nedosiahnu v kariére to isté (jeden to do vrcholového futbalu dotiahne a druhý nie), hovorí kondičný tréner FCPA a slovenskej reprezentačnej 21-ky Peter Boďo.

Vyvstáva nám kľúčová otázka. Mali by deti trénovať popri futbale ešte niečo a niekde navyše alebo by to mali nechať iba na tréneroch v klube a ich odbornosti?

Odpoviem protiotázkou. Myslíte si, že vaše dieťa bude vo futbale úspešné ak nebude pracovať navyše? Všeobecne platí, že talent je len 10%, všetko ostatné je drina. Rodičia však často nevedia, kde hľadať pomoc pri smerovaní ďalšieho rozvoja ich dieťaťa, ktoré samozrejme musí nadväzovať na klasický tréningový proces, vhodne ho dopĺňať a odstraňovať chyby a nedostatky, ktoré dieťa má.“

Čo by teda mal mladý hráč mimo tréningového procesu pod dohľadom rodičov robiť? Ako by mal ladiť svoj „individuálny“ tréning?

V prvom rade treba povedať, že vzhľadom na vývoj a s tým spojené senzitívne obdobia vývoja dieťaťa, je záber individuálnych tréningov veľmi široký. Ja však zo svojich skúseností môžem povedať, že dnes deťom najviac chýba koordinácia a ekonomika pohybu. Problém je v tom, že keď ju nepodchytíte vo veku 7-12 rokov, v ďalších rokoch už budete formovať dieťa v tejto oblasti iba veľmi ťažko.“

Prečo práve koordinácia?

Príčin je relatívne veľa, no odpoveď je v globále jednoduchá. Deti majú málo pohybu a keď ho majú, tak je jednostranný. Vytratil sa všeobecný základ rozvoja pohybových schopností na školách a deti samotné nie sú pohybovo aktívne. Zaostávajú hlavne v pestrosti pohybov. Nerád sa vraciam do minulosti, ale v porovnaní s naším detstvom im chýba vlastné osvojovanie pohybov na ihriskách v parkoch, v telocvičniach a zároveň súťaživosť a prekonávanie jeden druhého.“

Ako sa s tým vysporiadať v dnešných časoch? Ako povedať mladému hráčovi – je po tréningu, choď a doma si ešte len tak z pasie zahraj s chalanmi futbal na ulici, alebo vybehni na najbližší kopec?

Tromfy v rukách majú iba rodičia. Tu v akadémii obzvlášť, pretože fitnescentrum, ktoré v priestoroch akadémie máme vytvorili tréneri, ktorí majú bohaté skúsenosti s mladými hráčmi, poznajú ich vývojové problémy a dlho participujú na odstraňovaní svalových disbalancií a bežných funkčných zranení futbalistov. Rodičia majú možnosť prísť za nami, osloviť nás a budeme sa individuálne zaoberať tým, čo danému hráčovi chýba a čo mu treba naordinovať mimo bežného tréningového procesu.“

Takže aby sme to zhrnuli. Klub angažoval špičkových odborníkov v tejto dôležitej oblasti a ako bonus ponúka rodičom a mladým hráčom zvážiť, využiť šancu formovať sa pod dohľadom odborníkov aj v týchto „navyše“ aktivitách a ak to posunieme ešte viac do roviny úprimnosti – je to v podstate nevyhnutný krok pre tých, ktorí majú tie najvyššie futbalové ciele a ambície.

S týmto môžem iba súhlasiť. Áno, touto mini-kampaňou chceme povedať rodičom niekoľko dôležitých informácií a samozrejme, rozhodnutie je potom iba na nich a na ich deťoch. My cítime povinnosť ponúknuť, nazvime to neoficiálne takýto „nadštandard“ pre tých, ktorí to so sebou v súvislosti s futbalom myslia naozaj vážne.

            

                    

1 Komentár

Napíšte komentár